Hanımın Çiftliği 1. Sezon

8,07

( 27 kişi yorum yaptı )

Hanımın Çiftliği 1. Sezon

(Hanımın Çiftliği)

TV Dizisi

2009

1950 yılının ilk ayları...
Yaklaşmakta olan genel seçimlerin heyecanlı havasının hissedilmeye başlandığı, CHP ile Demokrat Parti arasındaki rekabet dolu mücadelenin giderek tırmandığı bir zaman...

Ve Adana..

Verimli toprakları, uçsuz bucaksız pamuk tarlaları ve çırçır fabrikaları ile ekmeğini kazanmaya çalışan binlerce yoksul insana umut vadeden bir şehir...

Zenginliği ve gücü ellerinde bulunduran toprak ağalarının hüküm sürdüğü, çoğunluğu oluşturan yoksul halkın onlar tarafından ezildiği bir ortamda, zenginle yoksulun bitmeyen savaşının, toplumsal adaletsizliğin yarattığı isyan duygusunun ve çaresiz insanları acımasızlaştıran sınıf atlama hayallerinin, ama yine de tükenmeyen umutların ortasında yaşanan bir öyküdür bu... Güllü'nün, Kemal'e duyduğu masum aşkla başlayan ve onu aşkından giderek uzaklaştırırken, güce, zenginliğe, hanımın çiftliğine götüren yolda adım adım ilerleyişinin öyküsü...

Bölgenin güçlü ve zengin toprak ağası Muzaffer Bey’in (Mehmet Aslantuğ) çırçır fabrikasında çalışan Güllü (Özgü Namal), aynı fabrikada makinacılık yapan Kemal’i (Caner Cindoruk) sevmektedir. Ne var ki babası Cemşir (Mehmet Çevik), onu da diğer kızları gibi paralı birine satmanın hayali içindedir. Muzaffer Bey’in yeğeni Zaloğlu lakaplı Ramazan (Necip Memili) Güllü’ye talip olunca da hiç düşünmeden kızı ona satar. Böylece Muzaffer Bey’le akraba olacak ve rüyasında bile göremeyeceği bir zenginliğe kavuşacaktır.

Ancak Güllü bir mal gibi satılmak şöyle dursun, Kemal’i bırakmaya ve Zaloğlu’nun karısı olmaya asla razı değildir. Babasına ve abisine diklenip kafa tutunca, Cemşir onu direğe bağlayıp öldüresiye döver. Olayın üzerine gelen Kemal Güllü’nün abisi Hamza’yla (Haki Biçici) boğuşurken kazayla onu vurur ve hapse girer.

Hapiste de olsa Güllü’nün Kemal’den vazgeçmeyeceğini bilen Cemşir, akıl danesi Berber Reşit’in de (Hakan Boyav) fişeklemesiyle, Kemal’e Güllü’nün anasını (Zuhal Gencer) gönderir ve kızı bırakmazsa öldüreceklerini anlattırır. Çaresiz kalan Kemal, Güllü’ye artık onu sevmediğini ve ayrılmaları gerektiğini söyler.

Güllü Kemal’in bunu söylemesinden çok Çemşirlerden korkmasına kızar. Oysa o bu aşk için her şeyi göze almıştır. Aşkının acısını içine gömerek Zaloğlu’yla evlenmeyi kabul eder ve Muzaffer Bey’in çiftliğine gider.

Rahmetli eşi Behiye Hanım’ı şüpheli bir intiharla kaybetmiş olan Muzaffer Bey, Güllü’yü görür görmez vurulur. Çünkü Güllü, Behiye’ye çok ama çok benzemektedir. Behiye Hanım’ın ölümünden kendini sorumlu tutan ve sürekli sanrılar gördüğü için mütesekkin haplarıyla idare eden Muzaffer Bey, Güllü’yü önce rahmetli karısının yerine koyar, daha sonra da gerçekten aşık olur ve yeğeni Zaloğlu’nun elinden alarak evlilik hazırlıkları yapmaya başlar. Güllü, Muzaffer Bey’i seviyormuş gibi gözükerek evlenmeye istekli davranır. Böylece hem “çiftliğin hanımı” olacak, hem de babasından, abisinden ve Kemal’den yani onu bu yola itenlerden intikamını alacaktır. Ancak bu evliliğe baştan beri karşı olan ve Güllü’den zerre kadar haz etmeyen Muzaffer Bey’in kız kardeşi Halide (Ebru Özkan), Zaloğlu’yla bir plan kurarak Güllü’yü kaçırtır. Zaloğlu daha sonra pişman olur ve Güllü’yü çiftliğe geri getirir. Muzaffer Bey kız kardeşinin de bu planın içinde olduğundan habersiz, Zaloğlu’nu döver ve çiftlikten kovar.

1950 yılının ortalarına gelindiğinde, Demokrat Parti yapılan seçimlerden zaferle çıkar. Eski bir C.H.P’li olan Muzaffer Bey de seçimlerden önce “ticari çıkarları” için Demokrat Parti’ye geçmiş ve Marshall Planı’yla gelen yardımlarla çiftliğine yeni traktörler ve iş makinaları almaya başlamıştır.

Seçimlerden bir kaç ay sonra DP iktidarı bir af çıkarır. Kemal de bu sayede özgürlüğüne kavuşur. Güllü’den ayrıldığı için çok pişmandır ve onu hala deliler gibi sevmektedir. Ne var ki Güllü bir kaç gün sonra çiftlikte yapılan muhteşem bir düğünle Muzaffer Bey’in karısı olur.

Bu sefer kendisine ihanet edilmiş gibi hisseden kişi Kemal’dir. Ne olursa olsun Güllü’nün etrafında olmaya ve onun aşkını tekrar kazanmaya yemin eden Kemal, daha önce Muzaffer Bey’in şoförlüğünü yapan, ama Halide’nin kaprisleri yüzünden işten ayrılan bir arkadaşının yerine çiftliğe girer.

Başta Muzaffer Bey olmak üzere, çiftlikte hiç kimse Kemal’in Güllü’nün “eski sevgilisi” olduğunu bilmemektedir. Güllü bir yandan bu sırrı herkesten saklamaya çalışırken, bir yandan da iki aşk arasında bocalayacak ve birinden birini tercih etmek zorunda kalacaktır..


Ödüller

En İyi Kadın Oyuncu (Dram) (1.İsmail Cem Televizyon Ödülleri-2010)

En İyi Makyaj ve Saç (1.İsmail Cem Televizyon Ödülleri-2010)

En İyi Kostüm (1.İsmail Cem Televizyon Ödülleri-2010)

En İyi Sanat Yönetmeni (1.İsmail Cem Televizyon Ödülleri-2010)

En İyi Erkek Oyuncu (32.Radyo-Televizyon Gazetecileri Derneği Oskarları-2010)

Ekip

Senaryo Ebru Aksoy (Senaryo)
Yapımcı Rezzan Diniz (Yapım Koordinatörü)
Ferhat Eşsiz (Yapım Koordinatörü)
Müzik Saki Çimen (Müzik)
Kurgu Engin Öztürk (Kurgu)
Bahadır Aydın (Kurgu)
Yapım Tasarım Ebru Aksoy (Yapım Tasarım)
Sanat Yönetmeni Dilek Yelence (Sanat Yönetmeni)
Berna Arslan (Sanat Yönetmeni)
Dekor Tasarım Erhan Akgün (Dekor Tasarım)
Kostüm Tasarım Atila Tükkantoz (Kostüm Tasarım)
Rabia Durak (Kostüm Tasarım Asistanı)
Yapım Ekibi Muhittin Elibol (Proje Koordinatörü)
Arzu Oran (Yapım Asistanı)
Sercan Apbak (Yapım Ekibi)
Yönetmen Ekibi Seben Delice (Yardımcı Yönetmen)
İlknur Oğuz (Yardımcı Yönetmen)
Müge Uğurlar (Reji Koordinasyon)
Özkan Atmış (Yönetmen Yardımcısı)
İbrahim Karcı (Yönetmen Yardımcısı)
Burcu Akbaş (Yönetmen Yardımcısı)
Barbaros Bilgin (Yönetmen Yardımcısı)
Ali Ayyıldız (1. Yönetmen Yardımcısı)
Nurgül Bayram (1. Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Cengiz Fazlıoğlu (Kameraman)
Fırat Şölen (Focus Puller)
Suat Başpınar (Jimmy-Jib)
Recep Güner (Jimmy-Jib Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ercan Diler (Jenerik Tasarım)
Umut Bölükoğlu (Kopya Kontrol)
Işık Ekibi Özgür Gülabi (Işık Şefi)
Kaya Taylan (Işık Şefi)
Ali Asker Yıldırım (Işık Şefi)
Sanat Ekibi Mustafa Murat Çelik (Sanat Yönetmeni yrd.)
İskender Değirmenci (Sanat Yönetmeni yrd.)
Ferda Çanakçı (Sanat Yönetmeni yrd.)
Yusuf Emrah Baysal (Sanat Asistanı)
Neşet Akpınar (Sanat Asistanı)
Emre Hamamcı (Sanat Asistanı)
Cemil Güç (Sanat Asistanı)
Canip Serten (Sanat Asistanı)
Ulaş Denizkurdu (Dekor Uygulama)
Canip Serten (Dekor Uygulama)
Sümeyra Aybar (Kostüm Asistanı)
Makyaj Ekibi Hüseyin Üküm (Makyaj)
Betül Körükmez (Makyaj)
Ses Ekibi Özkan Coşgun (Ses Kayıt)
Bülent Taban (Ses Tasarım & Final Miks)
Orçin İnceoğlu (Ses Teknisyeni)
Emrah Yıldırım (2) (Ses Teknisyeni)
Yasin Dural (Boom Operatörü)
Sertaç Selvi (Boom Operatörü)
Oyuncu Seçimi Mine Güler (Cast Direktörü)

Firmalar

Kanal D (Yayıncı)
Gold Film (Görevi)

Son Yorumlar (27)

pavlon avatar pavlon 20 Mart 2010 10:36:03

Dün gece(19.3.2010) Serap hanım, çiftlikteki etkinliğini artırdıkça benim yağlarım erimeğe başladı(Yani, bu durum çok fazla hoşuma gidyor Öte yandan, Halide'nin evi terkedip,Kemal'e gitmesine ve Kemal'in de ona destek olmasına çok sevindim.

Ayshe gudul avatar Ayshe gudul 26 Şubat 2010 13:35:02

Özgü Namal'ın yüzünü çok beğeniyorum;bir yanda çocuksu bir tavır,diğer yanda ateşli bir kadın.

alisekeroglu avatar alisekeroglu 14 Ocak 2010 21:18:01

dizi nedeniyle merak edip de kitabını okuyacak olanlara hatırlatma olsun, hanımın çiftliği tek bir kitabın değil, bir üçlemenin adıdır... ayrıca aklima takilan ve bir türlü cevabini bulamadigim bir cok soru var. niye orhan kemal'in bu eseri yazdigi y illarda degil, bir devlet televizyonunun 90li yillarda cektigi bir dizide degil, ama günümüzde özel bir kanal icin cekilen bir dizide bir cok şeyi meşrulaştirmak, kimin koydugu belli olmayan bir takm sacma sapan etik kurallara, yani kalıbına uydurmak zorunda kalıyorlar.  niye güllü aslında olmasi gerektigi gibi 16 yaşinda degil de, aslında 19 ama babasi nüfusa ne hikmetse 2 sene gec yazdırmiş ve 17küsür yaşında? niye cenşir yine aslında olması gerektigi gibi evinde 4 kadın(ki muhtemelen hic birisinin resmi nikahi yok)+20 cçocuk, sabahtan akşama yan gelip yatan bir adam degil de, resmi nikahlı bir eş, 1 kız,1 oglan bi de daha önce evlendirdigi 2 kızı olsa 4 çocuklu bir adam ve bu 1950lerin adanasinda???? muzaffer kötü adamın önde gideni bir toprak agası, köylünün topraklarını zorla elinden alan, sürekli karı kız peşinde koşan, zorba bir adamken, neden önümüze istanbul beyefendisi, karısının yasini tutan bir adam olarak çıkartıılıyor günümüzde? ve neden illa kalıbına uydurmak icin, aaaa bak ne ayip yegeninin eve getirdigi hatunu 5 dak. icinde elinden aldı utanmadan tüüüh rezil demesin millet diye, çok kötü bir ölmüş eşe benzeme muhabbeti atiyorlar ortaya? yani illa aaaa yazik bak adam aşık oldu, ama ne yapsin gönül bu demek zorunda miyiz? peh peh peh...

Rufik avatar Rufik 26 Aralık 2009 00:57:12

8

git gide işin suyunu çıkaartıyorlar Kabak Hafızlı ve zaloğlu oıan sahneler vasat

sinemaaşığı avatar sinemaaşığı 20 Kasım 2009 13:24:11

9

bence nefis bir kurgu özellikle oyuncuları müthiş memleketim adanada çekiliyor film setine de gittim süper öncelikle hemşehrim kitabın yazarı orhan kemali de saygıyla anıyorum.

emre84 avatar emre84 10 Kasım 2009 08:56:11

Bu dizinin senaryosu çok kötü ve karmaşık

Yandex.Metrica