Büyük Yemin

8,88

( 4 kişi yorum yaptı )

Büyük Yemin

Sinema Filmi

1963

Tıbbıye'yi bitiren Doğan (Samim Meriç) Ağabeyi Turgut (Turgut Özatay) ve kuzenleri Tarık (Suphi Tekniker) kutlama yaptıkları pavyondan hovardalık için gittikleri evde  patronu tarafından dövülen Sibel 'e (Leyla Sayar) rastlarlar.  Kalacak yeri olmayan kıza acıyan veya hoşlanan Doğan abisinin itirazlarına rağmen onu köşke getirir. Evde onlarla beraber yaşayan hasta annelerine (Aliye Rona) bakan Sibel'e zaman içinde üç gençte aşık olur. Sibel acaba bu üç gençten  hangisini tercih edecektir. mkurtsen 09.05.2011


25.11.1963 pazartesi Taksim,Şan,Kurtuluş Yeni Atlas,Eskişehir Atlas,Şan sinemalarında gösterime girmiş. Zafer ALGAN

Künye

Yönetmen Süreyya Duru
Senaryo ,
Yapımcı Süreyya Duru , Naci Duru
Müzik İsmet Nedim
Görüntü Yönetmeni Ali Yaver , Yılmaz Akay
Eser
Tür Aile, Dram
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye

Oynayanlar

Turgut Özatay Turgut Özatay Nihat/Turgut Demirer
Leyla Sayar Leyla Sayar Sibel
Suphi Tekniker Suphi Tekniker Tarık
Aliye Rona Aliye Rona Turgut ve Doğan'ın Anneleri
Nuray Uslu Nuray Uslu Gül
Haluk Kurtoğlu Haluk Kurtoğlu Cahit
Samim Meriç Samim Meriç Doğan
Mualla Sürer Mualla Sürer Randevucu Despina
Mesut Sürmeli Mesut Sürmeli Doktor
Ahmet Turgutlu Ahmet Turgutlu Meyhanedeki Adam
Kudret Şandra Kudret Şandra Randevu Evi Çalışanı
Aynur Güneş Aynur Güneş
Ahmet Koç Ahmet Koç Müşteri
Toron Karacaoğlu Toron Karacaoğlu Samim Meriç Seslendirmesi
Nedret Güvenç Nedret Güvenç Leyla Sayar seslendirmesi
Abdurrahman Palay Abdurrahman Palay Turgut Özatay seslendirmesi
Handan Kadıoğlu Handan Kadıoğlu Leyla Sayar Seslendirmesi

Ekip

Kurgu Rauf Tözüm (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Remzi Jöntürk (Sanat Yönetmeni)
Dekor Tasarım Remzi Jöntürk (Dekor Tasarım)
Yapım Ekibi Işık Toraman (Yapım Amiri)
Abdullah Barut (Yapım Asistanı)
Yönetmen Ekibi Ferit Ceylan (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Yılmaz Akay (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Ali Berkan (Negatif Kurgu)
Mihal Sikarpetis (Laboratuar)
Recai Karataş (Kopya Baskı)
Sanat Ekibi Behar Mobilya (Aksesuar)
Ses Ekibi Tuncer Aydınoğlu (Ses Kayıt)
Arif Özalp (Senkron)
Müzik ekibi İsmet Nedim (Müzik Yönetmeni)
Tasarım İbrahim Enez (Afiş)
Remzi Türemen (Afiş)

Firmalar

Duru Film (Yapım)
Acar Film (Film Hazırlık)
Acar Film (Seslendirme)
Apa Ofset Basımevi (Afiş Baskı)

Son Yorumlar (4)

şahin_şahin90 avatar şahin_şahin90 20 Mart 2015 21:25:44

Müthiş duygu dolu bir film.Kesinlikle sıkılmadan izlettiriyor.Turgut Özatay'dan bahsetmek gerekir diye düşünüyorum.Alaylı diye tabir edilen Turgut Özatay nice mektepliye taş çıkartır.Müthiş oynamış müthiş bir oyuncu.Göztepe adlı arkadaşımın dediği gi bi sert,bıçkın,duygusal romantik ve vicdan azabı gibi duyguları çok güzel bir şekilde izleyiciye aksettirmiş.Her rolün adamı jön,yardımcı oyuncu,kötü jön,karakter oyunculuğu her rolün altından kalkan müthiş bir aktör.Değeri zamanında bence anlaşılamamıştır.Suphi Tekniker ve Samim Meriç'e gelince iki taze jön adayının bu filmde seçimi tam isabet.İkiside rollerini harika oynamış. Keşke ikisininde siyah-beyaz böyle jön oynadığı dahada çok filmi olsaymış.Leyla Sayardan bahsetmek gerekirse bence duygu dolu masum yüzlü güzel rolünü çok güzel oynamış.Bence o dönemin en güzel kadınıdır Leyla Sayar.Nuray Uslu'da kısa ama öz oynamış.Aliye Rona ise kelimelere sığamayacak tarifede müthiş Hele filmin son sahnelerinde o bakışları oğlu Turgut Özatay'a.Müthiş bir film izleyin derim. Filmin konusu aşağıda yazıyor.Dönemin duygu dolu filmlerinden. Turgut ÖZATAY'IN filmin sonunda çıkarttığı rol ve duyguları takdire şayan.

Göztepe avatar Göztepe 01 Şubat 2015 23:26:37

10

Zamanında ne güzel filmler çekilmiş ne yazıki Türk halkı olarak o filmlere tam anlamıyla değer veremediğimizi düşünüyorum. Turgut Özatay'ın jön oynadığı genelde "Büyük Yemin" olarak Cüneyt Arkın'ın film ismiyle bilinen bir film. Özellikle hem dram he m duygusallık hemde nostalji olarak film gayet iyi harmanlamış yönetmen Süreyya Duru iyi bir iş çıkarmış bu filmde. Leyla Sayar'ın güzelliği Turgut Özatay'ın hem gaddar hem duygusal hemde vicdan azabı çeken rollerde harikaydı. Heleki tüm servetini kumar masasında bıraktığı ve şuurunu kaybettiği anda bir adamı ezerek öldürmesi. Sonrada kendisine ölü süsü vermesi mektup yoluyla o adamın kızına sahip çıkmak için kılık değiştirmesi harikaydı. Diğer oyuncularında hakkını yememek lazım ne yazıkki az seyirciye ulaşmış pek günyüzüne çıkmamış bir film sinemaseverler bu filmi izlemelerini tavsiye ediyorum. Özellikle Haluk Kurtoğlu'nu hiç bu kadar bir filmde genç görmemiştim bu bakımdanda bu filmi izlemem iyi oldu diyebilirim.

hakan_ışık avatar hakan_ışık 21 Eylül 2012 16:39:31

10

güzel bir filim izlenebilir nostaljik zaten kötü dmeye asla dilim varmaz.

mkurtsen avatar mkurtsen 09 Mayıs 2011 15:47:05

9

Yoruma Yeşilcam Uzmanı Sn. Yahya Karadaş'a teşekkür ederek başlayalım. Adı sanı  unutulmuş, bir köşede kalmış, yıllardır tv kanallarında gösterilmeyen veya gösterilemeyen filmleri ortaya çıkarıp, gerçek yesilcam tutkunlarının beğenisine sunuyor. Yahy a Bey'in adresi bende saklı. Bilen biliyor zaten.Yoruma başlamadan  önce birkaç kelime, filmin baş oyuncusu Turgut Özatay hakkında birşey söylememek, ona haksızlık ve saygısızlık olur diye düşünüyorum. 1950 ve 1960 ların bu çok önemli oyuncusu alaylı tabir edilen türden yani mektepli değil. Ama gelin görünkü bu doğal yetenek abimiz karşılıklı oynadığı mektepli, tiyatrocu bir çok oyuncuyu gölgede bırakacak kadar iyi oyuncu. Rol ayrımı yapmamış başrolde oynamış, karakterde. iyi ile kötüye anynı başarı ile oynamış. Ölene kadarda yüzlerce filmde çalışmış. Peki bu kadar çalışmaya bir eli yağda bir eli balda rahat bir ömür sürmüş mü? Ne gezer çok da rahat koşullar altında  bir ömür sürmediği biliniyor. Kıymetini bilemediğimiz değerlerden. Ruhu şad olsun diyelim. Kanun Yapanlar, Devlet vede meslektaşları utansın. Bizde onu birkaç güzel filminin adını söyleyerek analım. Siyah-Beyaz dönemin en güzel filmleri. Yaban Kız, Bir Avuç Toprak, İlk Ayşecik, Suçlu, Kırık Çanaklar, Ateşten Damla, Aşk ve Kin, Büyük Yemin ve diğerleri.Büyük Yemin 1960 larda Süreyya Duru'nun çektiği ilk filmlerden. Kadın oyuncu o yıllardaki favori oyuncusu olacak ki bir çok Filminde oynattığı Leyla Sayar.  Oda adı iyi oyuncuya çıkmış oyunculardan. Sonradan bu işlerden elini eteğini çekerek   kendini dine verip, hidayete erdiği söylenir.  Filmde kötü adam olarak Gencecik Bir Haluk Kurdoğlu çıkıyor karşımıza, yakın zamanlarda kaybettiğiz duayen oyuncumuz, oda ışıklar içinde yatsın.Filmin konusu sayısız yesilcam filmine malzeme olmuş (öldü zannedilen bir kişinin başka bir kimlikle evine dönmesi).  bildik bir konu. Tıbbıye'yi bitiren  Doğan (Samim Meriç) , Abisi Turgut (Turgut Özatay) ve kuzenleri Tarık  (Suphi Tekniker) kutlama amaçlı gittikleri randevu  evinde belalısı (Haluk Kurdoğlu) tarafından dövülen Sibel'i (Leyla Sayar) sahiplenerek köşklerine getirirler.  İki kardeş vede özellikle kuzen hepside Sibel'e aşık olur. Sibel acaba hangisini tercih edecektir. Bilinen bir konu olmasına rağmen 100 dakikalık film ilgi ile izleniyor. 48 yıl önceki İstanbul görüntüleri eşliğinde, özlediğimiz büyük oyuncular hatırana. Sevenleri izlesinler.

Yandex.Metrica