Rock'n Roll Teknesi

8,58

( 2 kişi yorum yaptı )

Rock'n Roll Teknesi

(The Boat That Rocked)

Sinema Filmi

2009

Okuldan atılan Carl (Tom Sturridge), hayatında bir yön bulabilmesi için annesi tarafından büyükbabası Quentin’in (Bill Nighy) yanına gönderilir. Quentin, Kuzey Denizi’nin ortasından yayın yapan ve kadrosunun tamamı rock’n roll DJ’lerinden oluşan korsan radyo istasyonu Radio Rock’ın patronudur.
Korsan radyoda çalışan DJ’lerin başında radyoculuğun Amerikalı ilahı olarak bilinen, müzik sevgisiyle dopdolu bir adam olan Kont (Philip Seymour Hoffman) vardır. Kont’un yayıncılıktaki en sadık destekçileri şöyle sıralanır: İronik, entelektüel ve komik Dave (Nick Frost); gerçek sevgiyi arayan süper yakışıklı Simon (Chris O’Dowd); gizemli, yakışıklı, az ama öz konuşan Midnight Mark (Tom Wisdom); hobileri folk müzik ve uyuşturucular olan gece DJ’i Wee Small Hours Bob (Ralph Brown); insanoğlunca bilinen asgari bilginin sahibi Thick Kevin (Tom Brooke); haber sunucusu On-the-Hour John (Will Adamsdale); İngiltere’nin belki de en can sıkıcı adamı olan “The Nut” Nutsford (Rhys Darby)…
Kuzey Denizi’ndeki hayat olaylarla doludur. Simon hayallerinin kadını Elenore’u (January Jones) bulur ve gemide evlenir. Ancak ertesi gün terk edilir. Amerika’daki turnesinden dönen Gavin (Rhys Ifans), İngiltere’nin en büyük DJ’yi haline gelir. Ancak bunu yaparken Kont ile çatışır. Carl ise karşıt cinsi ve gerçek babasının kim olduğunu keşfeder.
Öte yandan korsan radyo, İngiliz hükümetinin bakanlarından Dormandy’nin (Kenneth Branagh) dikkatini çekmeye başlamıştır. Yasaları ihlal eden korsan radyoculara karşı mücadeleye hız verir. İktidar güçlerinin her türlü gençlik heyecanını katı şekilde bastırdığı bir dönemde Dormandy, politik hedefine ulaşma şansını ele geçirerek Deniz Yayıncılığı Suçları Yasası’nı parlamentodan geçirmeyi başarır. Sözkonusu yasanın tek hedefi, korsan radyoları kanun dışı ilan etmek ve etkilerini sonsuza kadar ortadan kaldırmaktır.
Yeni çıkan yasa, açık denizlerde yepyeni fırtınalara yol açar. Radio Rock’un tehdit altına girmesi üzerine dinleyicileri bir araya toplanarak DJ kahramanlarını kurtarma girişimini başlatır. Artık bazı şeyler son noktasına gelmiştir ve rock’n roll asla ölmeyecektir.

Künye

Yönetmen Richard Curtis
Senaryo
Yapımcı Debra Hayward
Görüntü Yönetmeni Danny Cohen
Tür Dram, Duygusal, Komedi, Müzikal
Ülke Ingiltere

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (2)

antisoldat avatar antisoldat 11 Aralık 2010 23:16:12

filmi hiç izlemediysem 10 kez seyrettim.filmde bir zamanlar yasaklanmaya çalışılan müzik kültürü konu edilmiş fakat yapılmak istenen müzik kültürü öncülüğünde insanların parmaklıklar arkasındaymış gibi yöneticiler tarafından söylenenlerin yapılmasını istenmesi. hükümete karşı, insanlar müzikle karşı direniş oluşturuyo.

majaraha avatar majaraha 05 Haziran 2010 15:23:06

9

son dönemlerde izlediğim en güzel filmlerden biri.özellikle 60 lar müziklerini sevenlerin ağızlarını kulaklarına getirtecek bir film.ama filmdeki müzikler biraz daha ön plana çıkartılarak daha bir müzikal tarzında yapılsaydı benim için daha güzel olu rdu gibi geliyor.iyi seyirler

Yandex.Metrica