Güz Sancısı

7,75

( 49 kişi yorum yaptı )

Güz Sancısı

(Güz Sancısı)

Sinema Filmi

2008

1955 yılı güz mevsimine doğru yol alırken, Beyoğlu'nun ışıltılı güzelliğinin üstüne Türkiye'nin gerginleşen siyasi ortamının gölgeleri düşmeye başlamıştır. Antakya'daki güçlü nüfuzu yüzünden DP'nin yakından ilgilendiği, babasının tek oğlu olan Behçet, İstanbul'da Hukuk Fakültesi'nde asistanlık yaparken, yetiştiriliş tarzı ve babasının etkili kimliğinin gölgesinde marjinal düşüncelere doğru sürüklenmektedir.

Behçet'i sürüklendiği yolda tökezleten tek şey, oturduğu dairenin karşısındaki bir başka dairenin penceresinde gizlice izlediği kadın olacaktır. Behçet tarafından izlendiğini bilen bu kadın Elena?dır. Elena, Beyoğlu'nun kozmopolit güzelliğini oluşturan eşsiz parçalardan biridir. Genç kadın, kendisi de eski bir fahişe olan babaannesi tarafından, üst düzey bürokratlara sunulan bir fahi şedir. Babaanne ile torun arasında, yaşadıkları toplumda gayrimüslim olmanın getirdiği dayanışmanın ötesinde, gizemli bir bağımlılık ilişkisi vardır.

Beyoğlu'na ağır ağır inmeye başlayan bu gergin siyasi atmosferin karanlığı altında Behçet ve Elena'nın yolları kesişir. Gayrimüslimleri taraf olarak belirleyen ve günden güne coşan siyasi dalgaların ortasında, Elena ile Behçet arasındaki karşı konulmaz aşk, kendini savunmaya çalışmaktadır. İki genç, aşkın topraklarında "aynı", yaşadıkları ülkenin topraklarında "farklı" taraflardadırlar. Behçet, militan bir kalemin günbegün koyulaşan renklerle çizdiği politik çizgide yürürken; attığı her adım onu, düşman uyruğundaki Elena'dan, yani aşktan biraz daha uzaklaştırmaktadır. Elena ise, babaannesinin ona biçtiği, çıkışı olmayan yazgının duvarlarını Behçet'e duyduğu aşkla zorlarken, başka bir çıkışsız yazgının; sevgilisini teslim alan marjinal siyasetin duvarlarına çarpacaktır...

Ekip

Yapımcı Mine Yılmaz (Yapım Koordinatörü)
Cengiz Çağatay (Uygulayıcı Yapımcı)
Kurgu Ulaş Cihan Şimşek (Kurgu)
Mark Marnikovic (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Nilüfer Çamur (Sanat Yönetmeni)
Naz Erayda (Sanat Yönetmeni)
Erol Taştan (Sanat Yönetmeni)
Kostüm Tasarım Ceylan Şenbark (Kostüm Tasarım)
Sevgi Duman (Kostüm Tasarım Asistanı)
Pınar Altın (Kostüm Tasarım Asistanı)
Yapım Ekibi Burçin Düz (Mekan Sorumlusu)
Mehmet Özdemir (3) (Yapım Asistanı)
Aytek Saraç (Set Ekibi)
Nazlı Yeter (Sponsor Sorumlusu)
Yönetmen Ekibi Ahmet Katıksız (2. Yönetmen)
Uğur Karaaslan (Yönetmen Yardımcısı)
Ufuk Hakan Eren (Yönetmen Yardımcısı)
Hakan Güner (Yönetmen Yardımcısı)
Fikret Kadıoğlu (Yönetmen Yardımcısı)
Kemal Mutlu (Yönetmen Yardımcısı)
Dilan Tokay (Koordinasyon)
Emrah Ağuş (Stajyer)
Kamera Ekibi Murat Akay (2) (Set Fotoğrafları)
Post-Prodüksiyon Natalin Solakoğlu (Post-Prodüksiyon Sorumlusu)
Işık Ekibi Ali Salim Yaşar (Işık Şefi)
Mustafa Esin (Bestboy)
Serdar Şentürk (Bestboy)
Sanat Ekibi Mehmet Seyhan Ünver (Sanat Asistanı)
Cenk Karaağaç (Sanat Asistanı)
Makyaj Ekibi Dilek Zengin (Makyaj)
Reyhan Okumuş (Makyaj)
Ses Ekibi Murat Şenürkmez (Ses Kayıt)
Bülent Taban (Ses Tasarım & Final Miks)
Suat Onur Ayas (Ses Fx)
Furkan Atlı (Boom Operatörü)
Oyuncu Seçimi Başar Dengiz (Cast Sorumlusu)
Seslendirme Erdem Dayıoğlu (Ses Teknik Asistanı)
Diğer İbrahim Baran (Set Teknisyeni)
Cemil Uylukçu (Dövüş Kareografı)

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)
Hasılat 4.660.886,0 TL
Toplam İzleyici 576.428
Vizyonda Kaldığı Hafta 22 Hafta

Son Yorumlar (49)

canilecanan avatar canilecanan 23 Mayıs 2019 00:12:10

8

Efendim, film aslında 6-7 Eylül'ü filan anlatmıyor, daha doğrusu bir belgesel değil. Belgesel bekleyenlerin az şaşırmış olması bundan. Filmde, o dönem içerisinde kurgulanmış bir aşk hikayesi anlatılıyor.
Başlangıçtaki oyunculuklar biraz "hamsı ve ya pay" olsa da; ilerleyen dakikalardaki sahneler, müzik ve diyaloglar yelkeni doğrultmuş. Özellikle Beren Saat tam bir piskopat figürü çizmiş. (Çarli dizisinden hatırladığımız) İlker Aksum ve sonradan Zeliha Berksoy olduğunu hayretle öğrendiğim (mükemmel makyaj yapılmış ve göz kamaştırarak oynanmış o babanenin) oyunculukları ile izlenebilir seviyeye ulaşan bir film. Burada bazı yorumlarda da dendiği gibi, konusu (Azınlıklar ve 6-7 Eylül Olayları) çok önemli ama maalesef bu öneme layıkıyla inilememiş.

black_eagle_09 avatar black_eagle_09 25 Ekim 2013 14:01:42

4

İyi filmdir diye izledim ama çok sıkıcıydı. Aynı sahneler filmin süresini artırmak adına tekrarlanmış gibi. 6-7 eylül olaylarından daha iyi bi iş çıkardı. Görüntü kalitesi de oldukça kötüydü. Ne anlatmak istenilmiş anlayamıyorum

porssuk avatar porssuk 28 Haziran 2011 17:04:06

Oyunculuklar Belçim Bilgin dışında iyiydi, hatta Beren Saat'in tek beğendiğim performansı buydu, belli ki iyi çalışmış. Film, konusuyla seyredenleri düşünmeye ve araştırmaya yönlendiriyor, sondaki fotoğraflar insanın canını acıtıyor. Yine de bu kadar hassas bir konuyu daha ayrıntılı, gerçekçi ve özenli işlemelilerdi, havada kalan çok yer vardı gerek Behçet'in hikayesinde gerekse 6-7 Eylül olaylarının çıkış nedenlerinde. Olaylarla ilgili doğru düzgün yansıtılmayan, atlanan çok önemli durumlar vardı, Behçet'in gereksiz birkaç sahnesinin hatrına gösterilmedi herhalde.

ozkaracam avatar ozkaracam 06 Ocak 2011 11:05:01

6

Ben filmin uyarlandığı romanı okumadığım için ne derece sadık bir uyarlama olmuş, bu konuda bir fikrim yok. Filmi izlerken beni rahatsız eden nokta, birtakım sosyopolitik özelliklerin, kişilerin karakter yapılarından gelen davranışların, çok fazla &q uot;seyircinin gözüne sokulması" oldu. Saflar çok açık bir biçimde belirlenmiş, insanlar tamamen ona göre davranıyorlar (Behçet hariç tabii). İlker Aksum'un canlandırdığı ajan-provokatör tam bir psikopat, kötünün kötüsü bir karakter olarak tasvir edilmiş. Elbette, böyle bir işi yapmayı içi kaldıran insanların iyi insanlar olmasını pek bekleyemeyiz, fakat kötü karakterlere bile bir nebze derinlik katılabilir diye düşünüyorum. Murat Yıldırım'ın da çok kötü yönetildiği izlenimini edindim. Sanki "sünepe birisini oynayacaksın" demişler, kantarın topuzu bir hayli kaçmış. En sakin gözüken insanlar bile günün birinde isyan edebilir; fakat ben, can dostunu ölüme terk edecek kadar karaktersiz birinin sonradan şahin kesilmesini pek inandırıcı bulmadım. Ne yalan söyleyeyim.  

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 06 Mayıs 2010 22:35:05

6

üzerinde karanlık oyunların oynandığı bir dönemin olaylarını anlatıyor film.Birkaç günah keçisi ile üstü ört-bas edilip kapatılan olayların içeriği,çok zaman sonra olayın arkasındakilerin ve tanıkların itirafları ile çok daha düşündürücü bir hal almı ştır.Her ne kadar filmi işleniş olarak beğenmesem de (çünkü vasat kalmış çok objektif olamamış zayıf bir film),o olaylar üzerine düşündürmesi ve araştırmaya yönlendirmesinden dolayı izlenebileceğini düşünüyorum. 

mawi yel avatar mawi yel 09 Ocak 2010 14:08:01

8

Şovenist ruhların ayaga kalktıgı bir film ırk ve din ayrımını işlemeye çalışmış çok tavsiye almıştım fakat izlemeye degmicek düzeydeydi ama şunu anladım türkiye var oluşundan bu yana ırkçı bir zihniyete sahipmiş ozaman rumlar şimdiyse kürtler ve bunu açıkça kabul edip çok iyiymiş gibi beyaz perdeye bile döküyorlar baskılardan korksada arada filmdeki gibi yüregi olanlar çıkıyor fakat ne işe yarar anca bi kişiyi kurtarır ya ölenler....)

Yandex.Metrica