Miras

7,85

( 9 kişi yorum yaptı )

Miras

Sinema Filmi

2008

Filmin başında sarayda Yahudi sözcülerini bir sadrazamla konuşurken görürüz.

Abdülhamit’in karşısındalar, konuşmalar, Yahudiler Filistin’den toprak istiyorlar, Osmanlı’nın tüm dış borcunu ödeyip, hazineyi dolduracaklarını söylüyorlar. Abdülhamit karşı çıkıp

- Kanla kazanılmış vatan toprağı, parayla değil ancak kanla geri verilir.

Adamlar çıkar, Sadrazamla gizli, gizli konuşuyorlar, onları bir göz izliyor. Abdülhamit Beylerbeyi sarayına acil gider, Mahmut paşayı çağırır.

Mahmut’a bir komploya kurban edileceğini, tahttan indirileceğini düşündüğünü söyler, Yahudilerin bir ülke kurmak için operasyon yaptığını ve bu plana göre Osmanlı, Türk topraklarını da alacaklarını, ülkeyi böleceklerini söyler. Mahmut paşanın da Musul, Kerkük’te toprağı olduğu için onu uyarır, çok dikkatli olmasını ve mümkünse bu toprakları güvenilir bir kişiye teslim etmesini tavsiye eder.

Mahmut, o bölgedeki arazilerini eşinin abisi Hintli Gururaja devreder ve ondan zamanı geldiğinde bu arazilerin gelirinin Osmanlılara verilmesini ister.

Hareket ordusu gelip Abdülhamit’i tahttan indirir, İngilizler gelip Mahmut paşadan Musul Kerkük’teki arsalarını ister, Mahmut ta bunu Hintli eniştesine sattığını söyler.

İngiliz şirket Hintli enişteyi bulur, ona ortaklık teklif ederler, Hintli işletemediği için 99 seneliğine İngiliz şirketle anlaşır, kendi hissesine düşen parayı da, Mahmut Paşadan aldığı direktiflerle Türkiye’deki bir şirkete aktarır, şirkette bunu Teşkilat-ı Mahsusiye’ye.

Teşkilat-ı Mahsusiye bayrağı altında toplanan eski Osmanlıları görürüz, yemin ediyorlar, bu görevi gelecek nesilleri başarı ile aktaracaklarını söylerler. Hindistan’daki görev başarıyla tamamlanmış olduğu konuşulur.

Teşkilat-ı Mahsusiye bayrağından günümüze geliriz. Günümüzde Türkiye’sindeki şirketin sahibi Kaya, Mahmut paşanın torunudur, Erdal’da Kaya’nın oğlu, bayrağın altında günümüzdeki mahsusiye üyelerini görürüz, “Ortadoğudaki savaş şiddetini arttırdı, oradaki kaynağımızı kesmek istiyorlar, bir şeyler yapmamız gerek, petrolün kullanım hakkını tamamı ile kendimize almalıyız 99 yıllık kontrat bitiyor, düşmanda tetikte çok dikkatli olmalıyız” der.

Petrol kuyularını işleten İngiliz şirket Hintli baba (MİTABH) ile anlaşmaya çalışır, Mitabh Gururajın torunudur, Mitabh dedesine verdiği sözü tutacağı için anlaşmaz.

Konuşmalar yapılırken yan odada Mİ5 Başkanı vardır, Mitabh çıkınca odaya Robert girer, Şirket sahibi hedefin bu olduğunu ve onu ya ikna etmelerini, ya ikna etmelerini söyler.

İngri, İngiltere’de,Türk arkadaşı İrem ve Hintli arkadaşı Balaji ile mezun olup ayrılır, birbirini çok seven üç arkadaş, İngri’ninde koruması Suniel ona deliler gibi aşıktır.

Künye

Yönetmen Aydın Sayman , Tarkan Özel , Cem Özel
Senaryo
Yapımcı Kaan Girgin
Müzik P. Murat Özdemir
Görüntü Yönetmeni Aşkın Sağıroğlu
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 14 Mart 2008
Tür Aksiyon, Macera
Ülke Türkiye
Etiketler 2. Abdülhamit, Filistin, Hindistan, Osmanlı Devleti Daha Fazlası
Internet Sitesi http://mirassinema.com/

Ekip

Yapımcı Mustafa Karadiş (Genel Koordinatör)
Mustafa Karadiş (Yapım Koordinatörü)
Sanat Yönetmeni İbrahim İldem (Sanat Yönetmeni)
Yönetmen Ekibi Tarkan Özel (Aksiyon Yönetmeni)
Görkem Erdem (Yardımcı Yönetmen)
Ece Eryılmaz (Yardımcı Yönetmen)
Ümit Şafak (Yönetmen Yardımcısı)
Hasan Bener (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Şefik Ağırtmış (Kamera Teknisyeni)
Post-Prodüksiyon Musa Sevim (Avid Kurgu)
İlker Şen (Film Baskı)
Doruk Can (Film Baskı)
Tamer Eşkazan (Film Yıkama)
Tolga Girici (Renk Düzenleme)
Mustafa Türkmen (Post-Prodüksiyon Asistanı)
Kadir Burç (Negatif Kayıt)
Işık Ekibi Murat Okan (Işık Şefi)
Sanat Ekibi Hüseyin Beyaz (2) (Sanat Yönetmeni yrd.)
Ceylan Kara (Sanat Yönetmeni yrd.)
Makyaj Ekibi Şükran Tokuşoğlu (Makyaj)
Erhan Kaya (Kuaför)
Efektler Cem Özel (Özel Efekt Süpervizörü)
Sencer Yalçın (DS Nitris)
Sencer Yalçın (Compositing)

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)
Hasılat 202.164,0 TL
Toplam İzleyici 31.212
Vizyonda Kaldığı Hafta 10 Hafta

Son Yorumlar (9)

mansurx avatar mansurx 16 Aralık 2016 11:00:55

4

Filme aydın sayman başlamış yarıda bırakınca filmi tarkan özel ve cem özel tamamlamış.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 12 Nisan 2015 05:32:48

4

Tv dizisi tarzında çekilmiş vasat bir aksiyon macera filmi efektler kötü oyunculuklar kötü sır çocukları gibi başarılı bir dram çekmiş aydın sarman aksiyonda tökezlemiş zaten oda artık drama döndü son filmi içimdeki insan ile iyi etti bu filmi yönetm en için bir hata olarak görelim her yönetmenin bir kötü filmi mutlaka olur malesef vasat bir film.

enginyuksel1982 avatar enginyuksel1982 11 Kasım 2014 16:07:01

1

daha kaliteli bir film beklerken maalesef hayal kırıklığı 1/10

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 13 Ekim 2009 23:04:10

6

güzel bir konu,senaryo ve yönetimin zayıf kalmasından dolayı berbat olmuş.Film vasatın altında kalmış.Senaryodaki diyaloglar,karekterlere biçilen misyonlar çok basit ve sıradan olmuş.Bu kadar kötü bir film beklemiyordum açıkcası.Aksiyon sahneleri de yine son derece kötü bir halde.Yani film baştan sona hiçbir şekilde doyurmuyor,tatmin etmiyor.

Bulutoglu 23 Mart 2008 12:34:03

sözde çok önemli bi konu ortadoğunun kaderi sözkonusu ve yine tüm dünyanın gözleri biim üzerimizde... biz napıyoruz adamı türkiyeye getiriyoruz oyalıyoruzda oyalıyoruz bi türlü attırmıyoruz imzayı.... ailesini orda bırakıyoruz yetmezmiş gibi adam ist anbula gidiyo biz daha hindistan yolundayız insan iki üç gün öncesinden gider önlem alır...hadi kızı kurtarıyoruz bu sefer adamı koruyamıyoruz...vs vs vs bence konu baya ii oyunculuklarda fena değil ama nası denir bilmiyorum deatylar çok kötü...yinede izlenebilir

LaST_LeaF avatar LaST_LeaF 18 Mart 2008 21:42:03

8

Bence(!) Türk filmleri içindeki en iyi efektler bu filmde.!

Yandex.Metrica