Charlie Wilson'ın Savaşı

7,76

( 14 kişi yorum yaptı )

Charlie Wilson'ın Savaşı

(Charlie Wilson's War)

Sinema Filmi

2007

Senaryosunu Aaron Sorkin’in yazdığı “Charlie Wilson’s War”da, Afganistan’daki Sovyet işgali sırasında komünizme karşı direnen mücahitlere gizli yollardan silah ve finans desteği sağlayan Teksas’lı kongre üyesi Charlie Wilson’un gerçek yaşam öyküsü anlatılıyor.
2003 yılında George Crile’in yazdığı aynı adlı kitaptan uyarlanan filmde, Afganistan savaşı sırasında Pakistan’a ABD desteğinin sağlanmasında önemli rol oynayan Teksaslı kongre üyesi Charlie Wilson rolünde iki Oscar ödüllü dev aktör Tom Hanks kamera karşısına geçti.
Pakistan Devlet Başkanı Ziya Ül Hak’ın yakın arkadaşı ve sırdaşı olan, Sovyet ordusuna direnen ve onu ülkeden kovan asilere destek sağlaması için Wilson’u etkileyen sağ kanat Houston sosyetesine mensup J oanne Herring rolünü ise, Oscar ödüllü oyuncu Julia Roberts oynadı.
Filmde Amerikan Kongresini Komünistlere karşı savaşan mücahitlere yardım etmek için ikna eden CIA ajanını da Philip Seymour Hoffman canlandırdı.

Yapımcılığını Tom Hanks ile birlikte ortağı Gary Goetzman’ın gerçekleştirdiği filmin çekimlerine Ekim ayı ortalarında Fas’ta başlandı.

Oynayanlar

Tom Hanks Tom Hanks Charlie Wilson
Julia Roberts Julia Roberts Joanne Herring
Amy Adams Amy Adams Bonnie
Emily Blunt Emily Blunt Jane Liddle
Philip Seymour Hoffman Philip Seymour Hoffman Gust Avrakotos
Shiri Appleby Shiri Appleby Jailbait
Rachel Nichols Rachel Nichols Suzanne
John Slattery John Slattery Henry Cravely
Erick Avari Erick Avari Avi Perlman
Spencer Garrett Spencer Garrett Meclis üyesi
Sungun Babacan Sungun Babacan Türkçe Seslendirme

Firmalar

UIP (Dağıtımcı)
Hasılat 983.749,0 TL
Toplam İzleyici 107.363
Vizyonda Kaldığı Hafta 17 Hafta

Son Yorumlar (14)

baran34 avatar baran34 09 Eylül 2015 12:30:32

7

Afgan-Rus savaşının aslında perde arkasında komunizm ve emperyalizm arasındaki yani soğuksavaşın iki dev ülkesi Rusya ve Amerika arasındaki mücadelesinin Aaron Sorkin'in politik hicivleri ile senaryolaştırdığı bir film. Tom Hanks filmin hem başrol o yuncusu hem de yapımcısı. 75 milyon $ bütçeli film; Amerikan çıkarları için Afgan savaşçılara maddi destek sağlayan Charlie Wilson ve zengin dul Joenne Haring'in gerçek yaşam hikayesinden G. Crile tarafından kaleme alınmıştı. Rahmetli Philip Seymour Houfman'ın filmde bayağı bir Tom Hanks'ten rol çaldığını söyleyebilirim. Akademi ödüllü oyuncu iyi bir iş çıkarmış. Pakistan devlet başkanı Ziya Ul-Hak'ı ise ünlü Hintli aktör Om Puri oynamış. Julia Roberts zarif ve alımlı görüntüsü ile filme ihtişam katmış. Geçen yıl ölen filmin yönetmeni Mike Nichols'un bu son işiymiş.

myasar 22 Temmuz 2010 16:02:07

izleyenler tomun performansı ile ilgili yorum yaparsa dahi bilgilendirici olur..acaba formdan düştü mü?

emre84 avatar emre84 26 Şubat 2010 15:50:02

Başarılı bir film senaryo ve cast mükemmel

melisrenan avatar melisrenan 18 Şubat 2009 10:45:02

julia roberts'ı böyle politik sayılabilecek bir film de oyanayacağını sanmıyodum, amerika için çok iddialı bir film, bildiğin tüm dümenleri nasıl yaptığını açıkça anlatmış, film izlerken resmen amerikan'ın meydan okumasını hissettim, ama böyle gerçek lerin olması kötü, bilmiyorum belki olmuştur ama hiç de tepki almadı.. hayret ama sağlam bir yapımdı sinema ve kalite adına..

mutec avatar mutec 26 Eylül 2008 18:24:09

8

Film 65. Altın Küre Ödülleri'ne 5 dalda aday oldu.

canatan avatar canatan 20 Temmuz 2008 21:57:07

Bildiğimiz amerika   $$$$$$$$

Yandex.Metrica