Kökler

(Roots)

TV Dizisi

1977

Ödüller

En İyi Tv Dizisi (35.Altın Küre Ödülleri-1978)

Oynayanlar

LeVar Burton LeVar Burton Kunta Kinte
Edward Asner Edward Asner Capt. Thomas Davies
O.J. Simpson O.J. Simpson Kadi Touray
Ralph Waite Ralph Waite Slater
Louis Gossett Jr. Louis Gossett Jr. Fiddler
Lorne Greene Lorne Greene John Reynolds
John Amos John Amos Toby

Son Yorumlar (5)

aliyayla57 20 Kasım 2012 22:49:21

1

Tarih olarak 1977 yazıyor, ama siyah-beyazlı, tek kanallı TRT'de 1981'de yayınlandı. Her bölümünü her hafta ip ile çektiğimiz, zaten kısıtlı bir yayın süresi olan tv de oynayan birkaç diziden biriydi. O zamanlarda oynayan diziler daha çok ses getir irdi. "Kökler" tarhsel gerçekliği bakımından da ayrıca ilgi ile izlenen bir dizi olmuştu.
Seyirciler olarak biz sürekli "Kunta Kinte" yi özgürlüğüne kavuşacak beklentisi içinde dizinin diğer bölümünü merak ederken, bir de baktık ki, Zavallı Kunta Kinte yaşlandı ve özgürlüğüne kavuşamadan anayurdundan binlerce km uzakta, kendisini köle yapan, kendisine sayısız işkenceler yapan "Beyaz Adam"ın topraklarında hayatını noktaladı ve o topraklara defnedildi. Ama onca çile ve işkenceye rağmen bir türlü vazgeçemediği özgürlük isteği, Afrika'daki "Mandinka Kabilesi"ne dönebilme azmi, kızı ve oradan torunlarına sirayet ederek devam etti.Kunta Kinte'nin torunları zamanında siyahlara yasal olarak özgürlük tanındı ama yasa bunu bir türlü içine sindiremeyen beyaz adamın düşmanlığını bitiremedi. Aradan yüzyıl geçtiğinde bile Amerika'da zenci düşmanı "Ku-Kuluks-Klan Örgütü" halâ zencilere hayat hakkı tanımıyordu.Bu kölelerin nesiller sonrası çoğalmış ve atalarının hangi şartlarda Amerika'ya getirildiğini dahi sorgulamak kültüründen ve benliğinden uzaklaşmış torunları olan bu günün ABD zencileri, ABD yönetiminde de etkili olmaya başladılar ve şimdi bir zamanlar beyaz adamın dedelerine uyguladığı vahşeti, beyaz adam adına dünyanın diğer mazlum ülkelerine ve milletlerine uygulamaktalar.
Bu satırları yazdığım günlerde "Gazze" de Filistinlilerin üzerine bomba yağdıran İsrail'e destek beyanlarında bulunan Obama'ya ithaf ediyorum.(Her nerden haberi olacaksa!)

mawi yel avatar mawi yel 25 Ekim 2010 17:28:10

10

Mükemmel bir diziymiş. Geçmiş zaman eki geçiriyorum çünkü benim yetişemedigim henüz dünyada olmadıgım zamanlarda gösterime girmiş babamdan aldıgım tavsiyeyle merak ettim çok sevdigim bi arkadaşım arşivden çıkarttırıp dvd haline getirtip hediye etti b ana ve bir hafta boyunca tüm bölümlerini izledim çok beyendim. bence şimdilerde de böyle bir diziye ihtiyaç var gerçekleri bu kadar gerçekleştirebilirler. kölelik ve sömürü nasıl anlatılır işte böylşe anlatılır. yaşadıgım zamanla bagdaştırdım daha iyi anladım. anlayarak okumak yada dinlemek çok daha fazla şey katar insan hayatına bu dizi benim hayatıma olmaması gerekenleri fakat hala olanları anlamamı hissetmemi kattı bence günümüz gençligide izlemeli 10 aşk filmine deger emin olun yeterki ordaki insanların gözüyle bakmayı deneyin. Yabancı fakat kesinlikle pembe dizi değil.

Yuxel1907 avatar Yuxel1907 12 Aralık 2009 20:46:12

10

Malcolm X'in biyografisini de yazan büyük yazar Alex Haley'in ölümsüz eseri "Kökler"in unutulmaz dizi versiyonu, dünya TV'lerinde yayınlandığı büyük ilgi görmüştü. Kunta Kinte,o zamanlar dünyanın yeni kahramanı olmuştu.

canatan avatar canatan 05 Mayıs 2008 15:48:05

İnsan haklarından bahseden yabancılar.bu ve buna benzer dizi veya filimlerde.işledikleri hataları görmüyorlarmı.Güzel bir diziydi.

teneketrampeto avatar teneketrampeto 05 Mart 2008 09:14:03

2

yıllar önce tv den izlediğimiz unutulmaz dizilerdendi..bu kez kahramanımız köle Kunta Kinte'di..bence hafızalarda iz bırakanlardandı..köleliğin tarihsel ayıbını beyinlerimize ve yüreklerimize kazıması açısından unutulmamalıdır..resminin bile olmaması ne üzücü diye düşündüm..

Yandex.Metrica