Kızarmış Yeşil Domatesler

8,40

( 3 kişi yorum yaptı )

Kızarmış Yeşil Domatesler

(Fried Green Tomatoes)

Sinema Filmi

1991

Fannie Flagg'in romanından uyarlanan Kızarmış Yeşil Domatesler, feminizmin ilk adımlarına dair ipuçları verirken bir yandan da cinsiyetler arasında süregelen çatışmaları gözler önüne seriyor. Kadınlık, dostluk ve özgüven hakkındaki bu sımsıcak filmde Oscar ödüllü oyuncular Kathy Bates ve Jessica Tandy''ye Mary Stuart Masterson ve Mary-Louise Parker eşlik ediyor.

Evliliği yolunda gitmeyen ve orta yaş bunalımına giren Evelyn Couch, bir bakımevinde tesadüfen tanıştığı Ninny ile arkadaş olur. Onu her ziyaret edişinde, Ninny gençliğinde tanık olduğu bir dostluğun öyküsünü anlatır: 1920'ler Amerika'sında, siyah-beyaz çatışmasının en yoğun olarak yaşandığı günlerde, birçok zorluğa göğüs geren Idgie ve Ruth'un dostluğunun. Bu iki kadının öyküsünden ilham alan Evelyn, Ninny'nin de yardımıyla ke ndi sorunlarının üstesinden gelmeyi başaracak ve hayata yeniden tutunacaktır.

Oynayanlar

Kathy Bates Kathy Bates Evelyn Couch
Mary Stuart Masterson Mary Stuart Masterson Idgie Threadgoode
Mary-Louise Parker Mary-Louise Parker Ruth Jamison
Jessica Tandy Jessica Tandy Ninny Threadgoode
Cicely Tyson Cicely Tyson Sipsey
Chris Odonnell Chris Odonnell Buddy Threadgoode
Gailard Sartain Gailard Sartain Ed Couch
Gary Basaraba Gary Basaraba Grady Kilgore
Danny Nelson Danny Nelson None

Son Yorumlar (3)

piano_piano avatar piano_piano 25 Şubat 2009 14:30:02

8

     filmi yıllar önce trt2 sinema kuşağında izlemiştim. daha sonra cd'sini çok arayıp bulamamıştım hatta. en sevdiğin filmler hangileri diye soranlara bu filmi de söyledim her seferinde ama soruyu sorandan ben de izledim yanıtını alamadım hiç. (Pard on, bir kere aldım. belgeselci arkadaş Hüseyin Karabey)      Özellikle kadın psikolojisinin anlaşılması boyutuyla psikolojik bir boyutu olan; diğer taraftan da sosyal bir olgu olan siyah- beyaz ayrımının acılarını yansıtan ve bu iki işlevi de çok başarılı bir şekilde, tarihsel bilgilendirme ışığında veren bir film.

badem ağacı avatar badem ağacı 29 Aralık 2007 17:11:12

8

duygulu son derce insancıl konusu bu film hemen hemen herkezin beğenebileceği tarzda bir yapım.. çünkü insanların genel olarak beğenebileceği bir dram havası esiyor filmde...her  

leon jean reno avatar leon jean reno 22 Aralık 2007 14:03:12

10

çok güzel bir filmdi tv de izledim ; konu ve insanı içine hapseden anlatışı harikaydı

Yandex.Metrica