Üç Renk:Mavi

8,53

( 7 kişi yorum yaptı )

Üç Renk:Mavi

(Trois couleurs: Bleu)

Sinema Filmi

1993

Filmde, bir kaza sonucu kızını ve besteci olan kocası Patrice de Courcy'yi yitiren Julie'nin yaşama tutunma çabası anlatılmaktadır. İlkin ailesinin yokluğuna dayanamayan Julie intihara yeltense de, daha sonra bakış açısını değiştirip, kocasının ölümü nedeniyle yarım kalan bir bestesi üzerinde çalışmaya ve onu tamamlamaya karar verir. Avrupa Birliği'nin kuruluşunu kutlama amacını taşıyan bu bestenin tamamlanmaya çalışılması sürecinde, eski çevresinden ve arkadaşlarından kopar ve besteci kocasının sağlığında yardımcısı olan Olivier Benoit ile yakınlaşır.

Künye

Yönetmen Krzysztof Kieslowski
Senaryo ,
Müzik Zbigniew Preisner
Görüntü Yönetmeni Slawomir Idziak
Vizyona Giriş Tarihi 04 Ağustos 2017
Süre 100 dk
Tür Dram, Müzikal
Ülke Isviçre Fransa Ingiltere Polonya
Etiketler Araba Kazası, Başlıkta Sayı, Besteci, Flüt, Hamilelik,
Hasılat 182.245,0 TL
Toplam İzleyici 24.992
Vizyonda Kaldığı Hafta 7 Hafta

Son Yorumlar (7)

capone avatar capone 13 Ekim 2009 23:47:10

8

Polonyalı ünlü yönetmen Krzystof Kieslowski'nin üç renk üçlemesinin ilk filmi olan "Mavi" oldukça başarılı bir film.Juliette Binoche'un performansı ise bu filme büyük katkı sağlamış.Kieslowski üç renk üçlemesini üç büyük Fransız ideali olan "Özgürlük,Eşitlik ve Kardeşlikten" yola çıkarak çekti.

badem ağacı avatar badem ağacı 25 Ağustos 2009 15:15:08

10

MAVİ özgürlüktür. bir trajedi ile seçimsiz, kendiliğinden gelirse; belki bir varolma çabası ile birlikte aynı zamanda terkediştir. arkadan kalan izlerin asla silinmeyeceğini bile bile hayatla inatlaşır özgürlüğünü istersin. kaybolursan mutlu olacağın ı düşlerken arkandan izini bırakmayan geçmiş sürüklenir. kurtulamazsın... o halde hayat onunla yaşamayı öğretir. kielowski bu tanıdık kavramı sorgulatırken çok fazla şey anlatıyor ve adeta müthiş bir armoni yaşatıyor.

afarikan avatar afarikan 28 Temmuz 2009 02:37:07

9

Filmdeki gözden yansıyan sahne ve şekerin erime sahnesi gibi sahnelerinden çok etkilendim.Yönetmenin filme hakimiyeti üst düzeydeydi.Çerçeveler ve kamera hareketleri iyi ayarlanmış, müzikleri ve özellikle başrol kadın oyuncunun performansı görülmeye değer son zamanlarda izlediğim iyi bir dram filmiydi.

bltszlk avatar bltszlk 20 Nisan 2009 13:40:04

10

TRT 2 de izemiştim.Üç renk mavi.Julia nın yaşamı feci bir trafik kazası ile altüst olmuştur.Kazada kocası Patris ve kızı Anne ölür.Julie yeni bir yaşama başlamaya karar verir.Soyadını değiştirip,kimseye haber vermeden bir banliyoye yerleşir...film ço k güzel olmuş bende kısadan özetledim.saygılar

kerem25 avatar kerem25 15 Şubat 2009 00:45:02

9

Kromatik ön müşahedesiyle birlikte vektörel bir karamsarlığı marke eden,ruhsal komplimanlara dayalı lirik muamelesiylede manevi bir gereksinimin tüm ihtiyaçlarını karşılamış melankolik bir vardiya.izleyin derim

kieslowski21 avatar kieslowski21 07 Ekim 2008 23:03:10

bu üçlemenin en iyi filmlerinden biridir. her plan için ayrı bir önem vermiştir. renkleriyle, simgesel öğeleriyle ve oyuncuklarıyla mükkemmel bir filmdir nacizane fikrime göre. müzikleride ayrı bir güzeldir. saygılar. 

Yandex.Metrica