Matrix

8,60

( 27 kişi yorum yaptı )

Matrix

(The Matrix)

Sinema Filmi

1999

Bilgisayar programcısı Thomas Anderson (Keanu Reeves), Neo adını kullanan bir hackerdır. Neo, Matrix i araştırırken Trinity vasıtasıyla Morpheus (Laurence Fishburne) ile tanışır. Morpheus, bu dünyanın aslında sadece sanal bir dünya (The Matrix) olduğunu Neo'ya gösterir. Matrix, gerçek dünyada robotların insanları bir pil olarak kullanarak yaşamlarını devam ettirmesini sağlayan bir sanalaykut bir maldır gerçekliktir. Neo ve Morpheus'un takımı, Matrix'i bir arada tutan ana yapıyı kırıp insanları bu sanal ortamdan kurtarmaya çalışacaklardır. Ancak bu arada başta Ajan Smith olmak üzere Ajanlar Neo ve arkadaşlarını engellemeye çalışacaklardır. Neo ve Trinity'nin arasında bir yakınlaşma başlayacaktır.

Ödüller

En İyi Kurgu (72.Oscar Ödülleri-2000)

Oynayanlar

Keanu Reeves Keanu Reeves Neo
Laurence Fishburne Laurence Fishburne Morpheus
Carrie-Anne Moss Carrie-Anne Moss Trinity
Hugo Weaving Hugo Weaving Ajan Smith
Gloria Foster Gloria Foster Oracle
Joe Pantoliano Joe Pantoliano Cypher
Marcus Chong Marcus Chong Tank
Julian Arahanga Julian Arahanga Apoc
Matt Doran Matt Doran Mouse
Belinda McClory Belinda McClory Switch
Murat Şen Murat Şen Türkçe Seslendirme
Tolga Tibet Tolga Tibet Türkçe Seslendirme
Atilla Olgaç Atilla Olgaç Türkçe Seslendirme
Levent Sülün Levent Sülün Türkçe Seslendirme
Zeynep Özden Ayyıldız Zeynep Özden Ayyıldız Carrie-Anne Moss Seslendirmesi
Ayhan Kahya Ayhan Kahya Laurence Fishburne Seslendirmesi
Ali Ekber Diribaş Ali Ekber Diribaş Türkçe Seslendirme
Bill Young Bill Young Lieutenat
David Aston David Aston Rhineheart
Robert Taylor Robert Taylor Jones
Nigel Harbach Nigel Harbach
Chris Pattinson Chris Pattinson
Robert Taylor (2) Robert Taylor (2) Jones

Ekip

Kurgu Zach Staenberg (Kurgu)
Diğer Nigel Harbach (Dublör)
Toplam İzleyici 1.347.260

Son Yorumlar (27)

Kaptan34 avatar Kaptan34 12 Kasım 2016 20:52:22

Bilim Kurgu Söylenince Akla İlk Gelen Film

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 18 Haziran 2015 14:11:34

8

Filmi yıllar sonra yeniden izledim her izleyişte ayrı keyif veren ender filimlerden 1999 yılına göre çok iyi efektleri olan harika bir film temposu konusu ve atmosferiyle kaçırılmaması gereken bir bilim kurgu başyapıtı.

vitruvian avatar vitruvian 28 Şubat 2015 12:59:11

8

Son 10-15 yılın en önemli filmlerinden biri Matrix kuşkusuz. 15 yıl öncesinin teknolojisine göre görsel açıdan çıtayı aşmış felsefik bir bilim kurgu filmi. Mantık hatalarının çokluğuna rağmen o yıllara kadar neredeyse hiç yapılamamış olan ilginç kurg usu ve stili olan Matrix bir fenomen olmuştur. Keanu Reeves'in karizmatik oyunculuğunun ön planda olduğu film; dünya-ahiret, cennet-cehennem, şeytan-melek ve rüya-gerçek metaforlarını film içerisinde Matrix potasında eritiyor. Neo sanki kurtarıcı bir mesih gibi lanse ediliyor. Helikopter sahnesi ve hiç unutulmayacak olan Neo'nun kurşunlardan geriye doğru kaçış sahnesi hafızalardan silinmeyecek. Wachowski kardeşler müthiş bir yapıma imza attılar. Bu arada mantık hatalarının en barizi; telefonda konuşacakları sırada; "bu telefon güvenli değil, dinleniyor" dedikten sonra buluşma yerini tarif etmesi gözlerden kaçmadı. Carrie Anne Moss'un çekiciliği, Keanu Reeves'in yakışıklılığı, L. Fishburn'ün karizması ve ajanların tuhaflığı ile birlikte senaryonun mükemmel akıcılığı filmin pozitif yanları. Daha sonra çok taklit edildi, yerine yeni başyapıtlar konularak etkisi azaltılmaya çalışıldı ama 2014 yılına kadar henüz bunu başarabilen olmadı. Bu kadar popüler bir filmde felsefi unsurları yerli yerinde ve dozunda kullanmasıyla, çığır açan görsel efektleriyle, kıyafetleriyle, müzikleriyle mükemmel bir fenomene dönüştü Matrix zaman içerisinde. Son olarak Matrix kesinlikle izlenilmesi gereken bir film hala izlemeyen kaldıysa tavsiye ederim..

baran34 avatar baran34 22 Mayıs 2014 16:45:11

8

15 yıl öncesinin teknolojisine göre görsel açıdan çıtayı aşmış felsefik bir bilim kurgu filmi. Mantık hatalarının çokluğuna rağmen o yıllara kadar neredeyse hiç yapılamamış olan ilginç kurgusu ve stili olan Matrix bir fenomen olmuştur. Keanu Reeves' in karizmatik oyunculuğunun ön planda olduğu film; dünya-ahiret, cennet-cehennem, şeytan-melek ve rüya-gerçek metaforlarını film içerisinde Matrix potasında eritiyor. Neo sanki kurtarıcı bir mesih gibi lanse ediliyor. Helikopter sahnesi ve hiç unutulmayacak olan Neo'nun kurşunlardan geriye doğru kaçış sahnesi hafızalardan silinmeyecek. Wachowski kardeşler müthiş bir yapıma imza attılar. Bu arada mantık hatalarının en barizi; telefonda konuşacakları sırada; "bu telefon güvenli değil, dinleniyor" dedikten sonra buluşma yerini tarif etmesi gözlerden kaçmadı.
Carrie Anne Moss'un çekiciliği, Keanu Reeves'in yakışıklılığı ve L. Fishburn'ün karizması ve ajanların tuhaflığı ile birlikte senaryonun mükemmel akıcılığı filmin pozitif yanları.
Hala izlememiş olan varsa mutlaka izlesin.

kral_affetmez avatar kral_affetmez 20 Kasım 2013 18:46:30

en beğendiğim sahne helikopterle gelip morpheusu kurtardıkları sahne...manyak bi film

rhegno avatar rhegno 11 Ekim 2012 12:56:06

8

Cok başarılı buldugum fantastik film

Yandex.Metrica