Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı

8,93

( 67 kişi yorum yaptı )

Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı

(Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest)

Sinema Filmi

2006

Kaptan Jack Sparrow’un (Johnny Depp), Flying Dutchman gemisinin efsanevi kaptanı Davey Jones’a (Bill Nighy) kan borcu vardır. Zaman hızla akıp giderken borcunu bir an önce ödemenin yolunu bulmak zorundadır. Aksi takdirde sonsuza kadar lanetlenecek, sonraki hayatı boyunca ona kölelik yapacaktır. Bundan kurtulmasının tek çaresi ise, Ölü Adamın Sandığı adıyla bilinen efsanevi hazineyi bulmaktır.
Öte yandan Sparrow’un problemleri yüzünden Will Turner (Orlando Bloom) ile Elizabeth Swann’ın (Keira Knightley) evlilik planları da tehlikeye girmiştir. İşleri planlandığı gibi gitmeyince Jack Sparrow’un şanssızlıklarla dolu yolculuğuna katılmak zorunda kalırlar.

Gore Verbinski’nin yönettiği “Karayip Korsanları – Ölü Adamın Sandığı”nda ilk film in kadrosu aynen korundu. Jack Sparrow rolünde Johnny Depp oynarken bir türlü evlenemeyen nişanlı çiftten Will Turner rolünde Orlando Bloom, Elizabeth Swann rolünde Keira Knightley kamera karşısına geçti. Will Turner’ın babası “Bootstrap Bill” Turner rolünü Stellan Skarsgard, kaptan Barbossa rolünü Geoffrey Rush üstlendi. Jack Sparrow’un ruhunu eline geçirip onu sonsuza dek köleleştirmek isteyen acımasız kaptan Davey Jones rolünde ise Bill Nighy oynadı.
Yapımcılığını Jerry Bruckheimer’ın üstlendiği “Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest”in senaryosunu Ted Elliott – Terry Rossio ikilisi yazdı. Görüntü yönetmenliğini Dariusz Wolski; prodüksiyon tasarımlarını Rick Heinrichs; kostüm tasarımlarını Liz Dann ve Penny Rose; sanat yönetmenliğini John Dexter; kurgusunu Stephen E. Rivkin ve Craig Wood gerçekleştirdi. Müziklerini Hans Zimmer besteledi.


“Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest”in çekimlerine 28 Şubat 2005 tarihinde Meksika’nın Costa Alegre sahilinde başlandı. Filmin çekimlerinin bir bölümü de Dominik Cumhuriyeti’nde gerçekleştirildi. Film yapımcıları çekimlerin büyük kısmını tıpkı “The Matrix Reloaded” ve “The Matrix Revolutions”ta olduğu gibi iki bölümü aynı anda çekme yöntemini izledi. Ancak 2005 yılı boyunca asıl ağırlık “Dead Man’s Chest”e verilirke n 2007’de gösterime girecek olan üçüncü bölümle ilgili koleksiyon niteliğinde çekimler yapıldı. İki filmin aynı anda çekiliyor olması sebebiyle “Dead Man’s Chest’in çekimleri 7 Şubat 2006 tarihinde tamamlanabildi. Ardından üçüncü filmin çekimlerine devam edildi.
İki devam filmi aynı anda çekilmekle beraber “The Lord of the Rings” üçlemesindeki geleneğin aynısı uygulanacak ve iki bölüm bir yıl arayla gösterime girecek.
“Dead Man’s Chest – Ölü Adamın Sandığı”nın galası, Kaliforniya’nın Anaheim bölgesinde kurulu bulunan Disneyland tema parkında düzenlenecek. Galanın yapılacağı günde ayrıca film üçlemesine temel oluşturan Pirates of the Caribbean atraksiyonların yeniden açılışı da gerçekleştirilecek. Gösterilerde filmi temel alan audio-animatronik etkinliklerin ve yeni öykü çizgisinin yer alacağı bildiriliyor.

Oynayanlar

Johnny Depp Johnny Depp Jack Sparrow
Orlando Bloom Orlando Bloom Will Turner
Keira Knightley Keira Knightley Elizabeth Swann
Bill Nighy Bill Nighy Davy Jones
Stellan Skarsgård Stellan Skarsgård Bootstrap Bill Turner
Jack Davenport Jack Davenport James Norrington
Kevin Mcnally Kevin Mcnally Joshamee Gibbs
Naomie Harris Naomie Harris Tia Dalma
Jonathan Pryce Jonathan Pryce Weatherby Swann
Mackenzie Crook Mackenzie Crook Ragetti
Geoffrey Rush Geoffrey Rush Barbossa
Murat Prosçiler Murat Prosçiler Türkçe Seslendirme
Haldun Boysan Haldun Boysan Türkçe Seslendirme
Dalon Huntington Dalon Huntington
Tom Hollander Tom Hollander Cutler Beckett
Birtanem Birtanem Elizabeth Swann Seslendirme
Murat Şen Murat Şen Jack Sparrow Seslendirme
Engin Alkan Engin Alkan Lee Arenberg Seslendirme
Ali Gül Ali Gül Bill Nighy Seslendirme
Uğur Taşdemir Uğur Taşdemir Orlando Bloom Seslendirme
Mazlum Kiper Mazlum Kiper Kevin McNally Seslendirme
Murat Şenol Murat Şenol Mackenzie Crook Seslendirme
Zafer Önen Zafer Önen Türkçe Seslendirme
İsmail Yıldız İsmail Yıldız Türkçe Seslendirme
Burcu Başaran Burcu Başaran Naomie Harris Seslendirme
Uğur Aslanoğlu Uğur Aslanoğlu Martin Klebba Seslendirme
Ali Düşenkalkar Ali Düşenkalkar Tom Hollander Seslendirme
Aziz Güngör Aziz Güngör Türkçe Seslendirme
Özdemir Çiftçioğlu Özdemir Çiftçioğlu Türkçe Seslendirme
Ali Ekber Diribaş Ali Ekber Diribaş Jack Davenport Seslendirme
Nüvit Candaner Nüvit Candaner Stellan Skarsgård Seslendirme
Bahtiyar Engin Bahtiyar Engin Jonathan Pryce Seslendirme
Hasılat 7.182.112,0 TL
Toplam İzleyici 1.005.052
Vizyonda Kaldığı Hafta 18 Hafta

Son Yorumlar (67)

ElBLanKo2nd avatar ElBLanKo2nd 18 Nisan 2018 17:16:44

9

İlk filmin getirdiği başarının ardından devam filminin çekilmesi ve Johnny Depp'i bir kez daha Jack Sparrow olarak görmek beni mutlu etti. İlk film kadar bu film de başarılı ve türünün en iyi örneklerinden. Johnny Depp'in oyunculuğu herzamanki gibi d illere destan. Altını çizmem gereken başka bir husus ise filmin görsel efektlerinin ve Bill Nighy'nin sergilediği performansının iyi olduğu. Davy Jones karakteri ancak bu kadar iyi canlandırılabilirdi. Ayrıca Stellan Skarsgård da kadroya yeni katılan başarılı isimlerden. Orlando Bloom ve Keira Knightley ikilisi ilk filme göre bu filmde arka planda kalmışlar. Yönetmen Gore Verbinski ilk film kadar harika bir film yönetmiş ve seriyi etkileyici kılmayı başarmış. 9/10

ElBLanKo avatar ElBLanKo 01 Şubat 2016 11:30:40

9

İlk filmin getirdiği başarının ardından devam filminin çekilmesi ve Johnny Depp'i bir kez daha Jack Sparrow olarak görmek beni mutlu etti. İlk film kadar bu film de başarılı ve türünün en iyi örneklerinden. Johnny Depp'in oyunculuğu herzamanki gibi d illere destan. Altını çizmem gereken başka bir husus ise filmin görsel efektlerinin ve Bill Nighy'nin sergilediği performansının iyi olduğu. Davy Jones karakteri ancak bu kadar iyi canlandırılabilirdi. Ayrıca Stellan Skarsgård da kadroya yeni katılan başarılı isimlerden. Orlando Bloom ve Keira Knightley ikilisi ilk filme göre bu filmde arka planda kalmışlar. Yönetmen Gore Verbinski ilk film kadar harika bir film yönetmiş ve seriyi etkileyici kılmayı başarmış. 9/10

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 30 Ekim 2015 08:34:07

7

Karayip korsanları serisini bu gece baştan sona izledim böylece devam filmlerinin ne kadar başarılı olup olmadığınıda gözlemledim film bir devam filmine göre başarılı bir film filmi yine gore verbinski nin çekmesi filmin kalitesinin düşmesini önlemiş yine oyunculuklar ilk filimdeki gibi iyi yine ilk film gibi filmin en iyisi johnny depp yine ilk film gibi 2.5 saatlik süre filme zarar vermiş 90 yada 100 dakikada anlatılacak konunun gereksiz sahnelerle 2.5 saate taşınılması filmin zararına olmuş ama yinede film keyifle izleniyor kısaca film izlemeye değer iyi bir devam filmi.

baran34 avatar baran34 04 Mart 2014 17:21:35

6

Yapımcı Jerry Bruckheimer'ın kasası dolmaya devam ediyor. Serinin en fazla gişe getirisi kazanan filmi oldu. Tam 1 milyar dolar. Bu serinin ilk filminden daha başarılı olduğu anlamını taşımıyor aksine ilk filmi onore eden ve Jack Sparrow'un global f enomenlerinin kemikleşmiş izleyici kitlesinin varlığını ortaya çıkaran bir başarı. Film mizahi yönüyle ilk filmden daha iyi fakat gereksiz bir Davy Jones karakteri ve denizlerde geçen uzun savaş mizansenleri insanı filmden soğutuyor. Bu arada credits yazılarında geçen Turkish prisoners ve Turkish guards içerisinde bir tane Türkün olmaması çok manidar. Guards olarak 3 eleman koymuşlar biri Hintli biri Ermeni biride Faslı. Yinede teknedeki denizcinin laz şivesi ile birkaç kelimede olsa Türkçe konuşması hoştu. Jack Sparrow yine bildiğimiz muzipliği ile bizi kendine hayran bıraktı. Gururlu amiral Norrington ise çok saçma bir role bürünmüştü. Keira Knightley ilk filmdeki acemiliğini atmış görünüyor. Filmin jeneriğini sabırla bekleyenler bir sürprizle karşılaşacak.

black_eagle_09 avatar black_eagle_09 16 Şubat 2014 23:23:33

7

İlki kadar iyi olmasa da Johnny Depp filmi taşımış yine.

kaledddd 14 Kasım 2013 17:38:58

10

izlediğim en iyi film serisi

Yandex.Metrica