Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı

8,94

( 66 kişi yorum yaptı )

Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı

(Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest)

Sinema Filmi

2006

Kaptan Jack Sparrow’un (Johnny Depp), Flying Dutchman gemisinin efsanevi kaptanı Davey Jones’a (Bill Nighy) kan borcu vardır. Zaman hızla akıp giderken borcunu bir an önce ödemenin yolunu bulmak zorundadır. Aksi takdirde sonsuza kadar lanetlenecek, sonraki hayatı boyunca ona kölelik yapacaktır. Bundan kurtulmasının tek çaresi ise, Ölü Adamın Sandığı adıyla bilinen efsanevi hazineyi bulmaktır.
Öte yandan Sparrow’un problemleri yüzünden Will Turner (Orlando Bloom) ile Elizabeth Swann’ın (Keira Knightley) evlilik planları da tehlikeye girmiştir. İşleri planlandığı gibi gitmeyince Jack Sparrow’un şanssızlıklarla dolu yolculuğuna katılmak zorunda kalırlar.

Gore Verbinski’nin yönettiği “Karayip Korsanları – Ölü Adamın Sandığı”nda ilk film in kadrosu aynen korundu. Jack Sparrow rolünde Johnny Depp oynarken bir türlü evlenemeyen nişanlı çiftten Will Turner rolünde Orlando Bloom, Elizabeth Swann rolünde Keira Knightley kamera karşısına geçti. Will Turner’ın babası “Bootstrap Bill” Turner rolünü Stellan Skarsgard, kaptan Barbossa rolünü Geoffrey Rush üstlendi. Jack Sparrow’un ruhunu eline geçirip onu sonsuza dek köleleştirmek isteyen acımasız kaptan Davey Jones rolünde ise Bill Nighy oynadı.
Yapımcılığını Jerry Bruckheimer’ın üstlendiği “Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest”in senaryosunu Ted Elliott – Terry Rossio ikilisi yazdı. Görüntü yönetmenliğini Dariusz Wolski; prodüksiyon tasarımlarını Rick Heinrichs; kostüm tasarımlarını Liz Dann ve Penny Rose; sanat yönetmenliğini John Dexter; kurgusunu Stephen E. Rivkin ve Craig Wood gerçekleştirdi. Müziklerini Hans Zimmer besteledi.


“Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest”in çekimlerine 28 Şubat 2005 tarihinde Meksika’nın Costa Alegre sahilinde başlandı. Filmin çekimlerinin bir bölümü de Dominik Cumhuriyeti’nde gerçekleştirildi. Film yapımcıları çekimlerin büyük kısmını tıpkı “The Matrix Reloaded” ve “The Matrix Revolutions”ta olduğu gibi iki bölümü aynı anda çekme yöntemini izledi. Ancak 2005 yılı boyunca asıl ağırlık “Dead Man’s Chest”e verilirke n 2007’de gösterime girecek olan üçüncü bölümle ilgili koleksiyon niteliğinde çekimler yapıldı. İki filmin aynı anda çekiliyor olması sebebiyle “Dead Man’s Chest’in çekimleri 7 Şubat 2006 tarihinde tamamlanabildi. Ardından üçüncü filmin çekimlerine devam edildi.
İki devam filmi aynı anda çekilmekle beraber “The Lord of the Rings” üçlemesindeki geleneğin aynısı uygulanacak ve iki bölüm bir yıl arayla gösterime girecek.
“Dead Man’s Chest – Ölü Adamın Sandığı”nın galası, Kaliforniya’nın Anaheim bölgesinde kurulu bulunan Disneyland tema parkında düzenlenecek. Galanın yapılacağı günde ayrıca film üçlemesine temel oluşturan Pirates of the Caribbean atraksiyonların yeniden açılışı da gerçekleştirilecek. Gösterilerde filmi temel alan audio-animatronik etkinliklerin ve yeni öykü çizgisinin yer alacağı bildiriliyor.

Oynayanlar

Johnny Depp Johnny Depp Jack Sparrow
Orlando Bloom Orlando Bloom Will Turner
Keira Knightley Keira Knightley Elizabeth Swann
Bill Nighy Bill Nighy Davy Jones
Stellan Skarsgård Stellan Skarsgård Botkayışı Bill Turner
Jack Davenport Jack Davenport James Norrington
Kevin Mcnally Kevin Mcnally Gibbs
Naomie Harris Naomie Harris Tia Dalma
Jonathan Pryce Jonathan Pryce Weatherby Swann
Mackenzie Crook Mackenzie Crook Ragetti
Geoffrey Rush Geoffrey Rush Barbossa
Murat Prosçiler Murat Prosçiler Türkçe Seslendirme
Haldun Boysan Haldun Boysan Türkçe Seslendirme
Dalon Huntington Dalon Huntington
Birtanem Birtanem Elizabeth Swann Seslendirme
Murat Şen Murat Şen Jack Sparrow Seslendirme
Engin Alkan Engin Alkan Türkçe Seslendirme
Ali Gül Ali Gül Türkçe Seslendirme
Uğur Taşdemir Uğur Taşdemir Türkçe Seslendirme
Mazlum Kiper Mazlum Kiper Türkçe Seslendirme
Murat Şenol Murat Şenol Türkçe Seslendirme
Zafer Önen Zafer Önen Türkçe Seslendirme
İsmail Yıldız İsmail Yıldız Türkçe Seslendirme
Burcu Başaran Burcu Başaran Türkçe Seslendirme
Uğur Aslanoğlu Uğur Aslanoğlu Türkçe Seslendirme
Ali Düşenkalkar Ali Düşenkalkar Türkçe Seslendirme
Aziz Güngör Aziz Güngör Türkçe Seslendirme
Özdemir Çiftçioğlu Özdemir Çiftçioğlu Türkçe Seslendirme
Ali Ekber Diribaş Ali Ekber Diribaş Türkçe Seslendirme
Nüvit Candaner Nüvit Candaner Türkçe Seslendirme
Bahtiyar Engin Bahtiyar Engin Türkçe Seslendirme
Hasılat 7.182.112,0 TL
Toplam İzleyici 1.005.052
Vizyonda Kaldığı Hafta 18 Hafta

Son Yorumlar (66)

baran34 04 Mart 2014 17:21:35

6

Yapımcı Jerry Bruckheimer'ın kasası dolmaya devam ediyor. Serinin en fazla gişe getirisi kazanan filmi oldu. Tam 1 milyar dolar. Bu serinin ilk filminden daha başarılı olduğu anlamını taşımıyor aksine ilk filmi onore eden ve Jack Sparrow'un global f enomenlerinin kemikleşmiş izleyici kitlesinin varlığını ortaya çıkaran bir başarı. Film mizahi yönüyle ilk filmden daha iyi fakat gereksiz bir Davy Jones karakteri ve denizlerde geçen uzun savaş mizansenleri insanı filmden soğutuyor. Bu arada credits yazılarında geçen Turkish prisoners ve Turkish guards içerisinde bir tane Türkün olmaması çok manidar. Guards olarak 3 eleman koymuşlar biri Hintli biri Ermeni biride Faslı. Yinede teknedeki denizcinin laz şivesi ile birkaç kelimede olsa Türkçe konuşması hoştu. Jack Sparrow yine bildiğimiz muzipliği ile bizi kendine hayran bıraktı. Gururlu amiral Norrington ise çok saçma bir role bürünmüştü. Keira Knightley ilk filmdeki acemiliğini atmış görünüyor. Filmin jeneriğini sabırla bekleyenler bir sürprizle karşılaşacak.

black_eagle_09 avatar black_eagle_09 16 Şubat 2014 23:23:33

7

İlki kadar iyi olmasa da Johnny Depp filmi taşımış yine.

kaledddd 14 Kasım 2013 17:38:58

10

izlediğim en iyi film serisi

WOOD avatar WOOD 11 Kasım 2012 18:47:24

9

bence karayip korsanların en iyi bölümü bu seri diğer serilerden biraz daha önde

YSHN avatar YSHN 09 Ekim 2012 13:35:42

8

öncelikle johhny depp'in oyunculuğu harika filme gelirsek film mühtiş herkesin zevkle izleyeceği bir seri filmi

engin yüksel avatar engin yüksel 30 Kasım 2011 08:55:11

8

güzel oyunculuklar, harika efektler izlerken keyif alacaginiz muhtesem bir seri 8/10

Yandex.Metrica