Arka Bahçe

7,52

( 4 kişi yorum yaptı )

Arka Bahçe

(The Constant Gardener)

Sinema Filmi

2005

City of God – Tanrı Kent ile Oscar’a aday gösterilen yönetmen Fernando Meirelles, bir diplomatın, eşini kaybetmesi üzerine, dünya çapında bir komplonun arkasındaki gerçeği aydınlatmak için duygusal ve global bir yolculuğa çıkmasını anlatan sürükleyici bir filmi beyazperdeye taşıyor.

İki kez Oscar’a aday gösterilen Ralph Fiennes ve bu filmle En İyi Yardımcı Kadın Oscar’ını kazanan Rachel Weisz, bir romantik - gerilim filmi olan The Constant Gardener – Arka Bahçe’nin başrollerini paylaşıyor. Jeffrey Caine’in aynı isimli romandan uyarladığı film, Berlin, Londra, Nayrobi ve Kenya’nın çok sayıda bölgesinde çekildi. The Constant Gardener – Arka Bahçe’nin arkasındaki uluslararası yapım ekibinin bünyesinde, yapımcı Simon Channing Willi ams (Secrets and Lies - Sırlar ve Yalanlar’la Oscar’a aday gösterildi), görüntü yönetmeni César Charlone (Fernando Meirelles’in City of God – Tanrı Kent filmindeki çalışmasıyla Oscar’a aday gösterildi), kurgucu Claire Simpson (Platon - Müfreze ile Oscar ödülü kazandı), yapım tasarımcısı Mark Tildesley (28 Days Later – 28 Gün Sonra) ve kostüm tasarımcısı Odile Dicks Mireaux (Dirty Pretty Things - Kirli Tatlı Şeyler) yer alıyor.

Kuzey Kenya’nın sapa bir bölgesinde, kararlı, zeki ve tutkulu Tessa Quayle (Rachel Weisz) canice öldürülmüş olarak bulunur. Tessa’nın yol arkadaşı olan yerli doktor olay yerinden kaçmıştır ve tüm kanıtlar bunun bir aşk cinayeti olduğunu göstermektedir. Sandy Woodrow (Danny Huston), Sör Bernard Pellegrin (Bill Nighy) ve İngiliz Yüksek Komiserliğinin diğer üyeleri, Tessa’nın eşi olan meslektaşları Justin Quayle’dan, bu olayın takibini kendilerine bırakmalarını ister.

Diplomat olan Justin’in dengesi, çok sevdiği kadının ölümüyle tepetaklak olur. Zıt karakterli olmalarına rağmen, aralarında oluşan çekim sonucu evlenen ikili, Kenya’ya, Justin’in görevi nedeniyle gelmiştir. Justin’in karısına duyduğu sevgi onu hayatında ilk kez ipleri eline almaya yönlendirir. Karısının sadakatsizliğiyle ilgili söylentilerin de etkisiyle Justin kendisini tehlikeli bir maceranın içinde bulur. Karısının adını temizlemeye ve onun başladığı işi bitirmeye kararlı olan Justin, karısının ortaya çıkarmaya çok yaklaştığı ilaç sanayinin kirli çamaşırlarını araştırmaya başlar ve gerçeğin peşinde iki kıta arasında yolculuklar gerçekleştirir. Kısa süre içinde araştırmaları sonucu büyük ve ölümcül bir komplonun izlerini bulur. Bu çok sayıda masum insanın canına mal olan ve kendi hayatını da tehlikeye atabilecek bir komplodur.

Ödüller

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (63.Altın Küre Ödülleri-2006)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (78.Oscar Ödülleri-2006)

Oynayanlar

Ralph Fiennes Ralph Fiennes Justin Quayle
Rachel Weisz Rachel Weisz Tessa Quayle
Hubert Koundé Hubert Koundé Arnold Bluhm
Danny Huston Danny Huston Sandy Woodrow
Daniele Harford Daniele Harford Miriam
Packson Ngugi Packson Ngugi Morgue
Damaris Itenyo Agweyu Damaris Itenyo Agweyu Jomo'nun Eşi
Bernard Otieno Oduor Bernard Otieno Oduor Jomo
Bill Nighy Bill Nighy Sir Bernard Pellegrin
Gerard Mcsorley Gerard Mcsorley Sir Kenneth Curtis
Keith Pearson Keith Pearson Porter Coloridge
John Sibi-okumu John Sibi-okumu
Archie Panjabi Archie Panjabi Ghita Pearson
Kerem Atabeyoğlu Kerem Atabeyoğlu Türkçe Seslendirme

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 298.497,0 TL
Toplam İzleyici 37.156
Vizyonda Kaldığı Hafta 12 Hafta

Son Yorumlar (4)

kökten avatar kökten 31 Ekim 2009 23:07:10

iyi bir film olmuş ayrıca venedikte altın aslana aday olmuştu..

Konyali_ERSIN avatar Konyali_ERSIN 15 Ekim 2009 01:35:10

Sinemada izlemistim bu filmi.. Bence iyi bir filmdi. Filmin sonu daha da iyiydi bence.

edebiyatci 17 Eylül 2008 12:31:09

avrupa nın sömürüsünü kendinin böyle farkedip de bizlerin de gözlerinin önünbe sermesi mutluluk verici.bir de bunları siyasetçileri anlasa...

djseckin avatar djseckin 28 Ocak 2008 01:44:01

10

afrikadaki insanlara hepüzüldüm avrupalı sömürücüler olmasa ileri bi toplum olurlardı bence ...

Yandex.Metrica