Şiddetin Tarihçesi

(History of Violence)

Sinema Filmi

2005

Tom Stall (Viggo Mortensen), Indiana’nın Millbrook adlı küçük bir kasabasında avukat karısı (Maria Bello) ve iki çocuğuyla mutlu ve sakin bir hayat yaşamaktadır. Bu ideal yaşam, Tom’un, bir gece, restoranında gerçekleşen soygun girişimini engellemesiyle paramparça olur. Tehlikeyi önceden hisseden Tom, harekete geçmiş ve müşterilerini kurtarmış, ama kendini savunurken iki kanun kaçağını öldürmüştür.

Kahraman ilan edilen Tom’un hayatı bir gecede değişir. Medya ordusunu üstüne çekerek, spotların odağı olmak zorunda kalır. Elde ettiği bu şöhretten rahatsız Tom, normal hayatına geri dönmeye çalışırken, gizemli ve tehditkar bir adam (Ed Harris) yolunu keser. Adam Tom’un geçmişte ona yanlış yapan biri olduğunu düşünmektedir. Tom ve ailesi bir yandan bu yanlışlığı düze ltme mücadelesi verip, bir yandan da hayatlarındaki yeni değişiklikle başa çıkmaya çalışırken, kendi ilişkilerinde yüzleşmeler yaşamak, bunun sonucunda da yüzeye çıkan anlaşmazlıklarla uğraşmak durumunda kalırlar.

Josh Olson’ın senaryosunu yazdığı “A History of Violence”ı ünlü sinemacı David Cronenberg (“Crash”, “Spider”, “Dead Ringers”) yönetti. Filmin başrollerini Viggo Mortensen (“The Lord of the Rings/Yüzüklerin Efendisi”, “Hidalgo”), Maria Bello (“The Cooler/Vegas’ta Son Şans”), William Hurt (“The Village/Köy”, Oscar ödüllü “Kiss of the Spider Woman/Örümcek Kadının Öpücüğü”) Ed Harris (“Pollack”), ve Ashton Holmes paylaşıyor. Filme Benderspink yapım şirketinden Chris Bender ve JC Spink (“The Butterfly Effect/Kelebek Etkisi”, “Monster-in-Law/Vay Kaynanam Vay”) yapımcı, Justis Greene, Roger E. Kass ve Josh Braun ise yönetici yapımcı olarak imza attı.

Toronto ve, aralarında Millbrook-Ontario’nun bulunduğu, kırsal bölgelerde çekilen film Eylül başı ile 19 Kasım 2004 arasında kalan 11 haftada tamamlandı.

New Line Cinema’nın 30 Eylül 2005’te dağıtımına başladığı “A History of Violence”ın galası Mayıs ayında 2005 Cannes Film Festivali’nde yapıldı.

Oynayanlar

Viggo Mortensen Viggo Mortensen Tom Stall
Maria Bello Maria Bello Edie Stall
Ed Harris Ed Harris Carl Fogarty
William Hurt William Hurt Richie Cusack
Peter MacNeill Peter MacNeill Şerif Sam Carney
Stephen Mchattie Stephen Mchattie Leland
Greg Bryk Greg Bryk Billy
Kyle Schmid Kyle Schmid Bobby
Sumela Kay Sumela Kay Jack'in Kız Arkadaşı
Ashton Holmes Ashton Holmes Jack Stall
Gerry Quigley Gerry Quigley Mick
Deborah Drakeford Deborah Drakeford Charlotte
Heidi Hayes Heidi Hayes Sarah Stall
Aidan Devine Aidan Devine Charlie Roarke
Bill Macdonald Bill Macdonald Frank Mulligan
Michelle Mccree Michelle Mccree Jenny Wyeth
Ian Matthews Ian Matthews Ruben
R.d. Reid R.d. Reid Pat
Morgan Kelly Morgan Kelly Bobby'nin Koruması
Martha Reilly Martha Reilly Ayakkabı Satıcısı Kadın
Jason Barbeck Jason Barbeck Richie'nin Adamı
Bruce Beaton Bruce Beaton Richie'nin Adamı
Neven Pajkic Neven Pajkic Richie'nin Adamı
Brendan Connor Brendan Connor Yerel Tv Muhabiri
Nick Antonacci Nick Antonacci Yerel Tv Muhabiri
John Watson John Watson Beyzbol Koçu
Don Allison Don Allison Televizyoncu

Firmalar

Warner Bros (Dağıtımcı)
Hasılat 539.575,5 TL
Toplam İzleyici 71.857
Vizyonda Kaldığı Hafta 15 Hafta

Son Yorumlar (6)

Haqan avatar Haqan 25 Mayıs 2013 19:58:14

Sıradan bir konusu olmasına rağmen vakit bolluğunda izlenebilcecek türden bir film.

David Cronenberg'in eline kaliteli bir proje verin , altından çok iyi kalkacaktır.''Crash'' te olduğu gibi Kendisi ya çok seçici değil ya da iddialı yapımlar denk m i gelmiyor bilemiyorum.

engin yüksel avatar engin yüksel 29 Kasım 2011 09:39:11

7

 sen geçmişini bıraksan da o seni asla bırakmaz

capone avatar capone 03 Şubat 2009 11:59:02

10

Tom Stall kendi halinde bir lokanta sahibi,mutlu bir aile hayatı olan bir adamdır.Bir gün lokantasını basan iki seri katili öldürünce birden kasabanın kahramanı konumuna gelir.Ancak bir lokantasına Carl Fogarty denilen mafya babası gelince Tom'un kar anlık mazisi ortaya çıkar.Çok güzel bir film.Maria Bello,Viggo Mortensen,Ed Harris ve kısacık ama etkili rolüyle William Hurt çok iyi.Bu filmi mutlaka izleyin.

Glasscow avatar Glasscow 24 Ocak 2009 21:37:01

filmin ismi bile başlı başına spoil unsuru. tam olarak filmi anlatan, çok güzel bir isim. viggo mortensen ile alakam yok ama bu filmde çok iyi. cronenberg yine çok sıradışı bir filme imza atmış. ilginç senaryolara hasret kalmış bünyeler için biçilmiş kaftan. ee ne de olsa david cronenberg filmi.

aragorn_bjk avatar aragorn_bjk 06 Aralık 2008 20:16:12

7

çok güzel değil bence viggo mortensen'in oyunculuğu iyi ama film vasatın biraz üstü işte

osman_srln avatar osman_srln 25 Mayıs 2008 15:41:05

fena sayılmayacak bi film

Yandex.Metrica