Kayıp Nişanlı

7,95

( 2 kişi yorum yaptı )

Kayıp Nişanlı

(A Very Long Engagement)

Sinema Filmi

2004

Dünya çapında büyük beğeni toplayan "Amelie" filminin yönetmeni Jean-Pierre Jeunet ve başrol oyuncusu Audrey Tautou yine aşk ve umut dolu bir filmle sinemaseverlerle buluşuyor.

"A Very Long Engagement / Kayıp Nişanlı" Sebastien Japrisot'nun ünlü romanının beyazperdeye uyarlaması... Yönetmen Jean Pierre Jeunet'in 10 yıllık rüyası olan film, 1. Dünya Savaşı yıllarında geçiyor.

1. Dünya savaşı sona ermekteyken, genç bir Fransız kadının da en büyük savaşı başlamak üzeredir. Mathilde nişanlısı Manech'in savaş mahkemesinde hüküm giyerek Fransa-Almanya ordularının arasında kalan tarafsız bölgeye gönderilen beş adamdan biri olduğunu, ve bunun neredeyse ölüm demek olduğunu duymuştur.

Sevgili Manech'ini sonsuza dek kaybettiğini kabullenmek istemeyen Mathilde, sevgilisinin yazgısını öğrenme k için olağanüstü bir yolculuğa koyulur. Her dönemeçte, Manech'in bu son günleri, bu son anları nasıl geçirdiğine dair farklı yorumlar duyar. Yine de yılmaz. Manech ölmüş olsa, Mathilde bilirdi.

Mathilde, inatla sürdürdüğü neşeli tavırları ve umudunun güçlendirdiği şaşmaz bir inançla, soruşturmasını sonuna kadar götürürken kendisine yardım edenleri ikna, etmeyenleri de gözardı eder. Beş talihsiz asker ve aldıkları vahşet dolu ceza hakkındaki gerçeğe yaklaşırken, savaşın dehşetine ve hayatlarını etkilediği insanlarda bıraktığı izlere çok yakından tanık olur.

Oynayanlar

Audrey Tautou Audrey Tautou Mathilde
Gaspard Ulliel Gaspard Ulliel Manech
Dominique Pinon Dominique Pinon Sylvain
Chantal Neuwirth Chantal Neuwirth Bénédicte
André Dussollier André Dussollier Pierre-Marie Rouvières
Ticky Holgado Ticky Holgado Germain Pire
Marion Cotillard Marion Cotillard Tina Lombardi
Dominique Bettenfeld Dominique Bettenfeld Ange Bassignano
Jodie Foster Jodie Foster Elodie Gordes
Jean-Pierre Darroussin Jean-Pierre Darroussin Benjamin Gordes

Son Yorumlar (2)

prestige avatar prestige 29 Şubat 2008 17:04:02

film için çok emek verilmiş ama boş yere çokuzatılmış fazla detaycı kalmış.erotik sahneler abartılmış.e ne de olsa fransızlar.önemli olan dram kısmı iyi vurgulanmış.savaş sahnesinde çok etkilendiğimi söyleyemeden geçemem.müziği güzeldi.

ARIZA44 avatar ARIZA44 08 Şubat 2008 23:35:02

8

Savaş üzerine yapıla gelmiş en iyi filmlerden biri olan kayıp nişanlı savaşı,dramı,romantizmi,mizahı ve trajediyi kendi içerisinde çok iyi harmanlıyor.Junnet'in "Amelie" kadar sıcak bir filme imza attığını söylemek de kanımca yalan olmaz.Yö netmenin üslubu yine nefis ve görülmeye değer.Müziği ise olağanüstü.Görüntü yönetmenliği de çok başarılı...

Yandex.Metrica