Kötü Eğitim

7,65

( 3 kişi yorum yaptı )

Kötü Eğitim

(La Mala educación)

Sinema Filmi

2004

60’lı yılların başında Ignacio ve Enrique isimli iki çocuk, tutucu bir okulda aşkı, sinemayı ve korkuyu keşfederler. Okulun müdürü ve çocukların edebiyat öğretmeni olan Peder Manola, bu keşiflerin bazılarında onlarla beraberdir. Üçü 70’lerin sonunda ve 80’lerde tekrar biraraya gelir. Bu karşılaşmalar, bir kısmının hayatının geri kalanını ya da ölümünü belirleyecektir...

Madrid, 1980... Enrique Goded, 27 yaşında olmasına rağmen üç film yönetmiş başarılı bir yönetmendir. Dördüncü filmi için bulvar gazetelerinden hikaye bakınmaktadır. O sırada kapı çalar. Kapıyı çalan, sakallı, yakışıklı adam okul arkadaşı olduklarını, adının Ignacio Rodríguez olduğunu söyler. Enrique, okul arkadaşını çok iyi hatırlıyordur ama bu genç adamla arkadaşı arasında fiziksel olarak hiç bir benz erlik kuramaz. Enrique’nin farkında olmadığı şey, bir sonraki filminin konusunun şu anda gülümseyip sıkmak için elini uzattığı adamla çok ilintili olacağıdır...

“Annem Hakkında Herşey” ve “Konuş Onunla” filmlerinin usta İspanyol yönetmeni Pedro Almodóvar’ın yazıp yönettiği “Kötü Eğitim”in başrollerinde Gael García Bernal (Ángel/Juan/Zahara), Fele Martínez (Enrique Goded), Javier Cámara (Paquito), Daniel Giménez Cacho (Peder Manolo), Francisco Boira (Ignacio), Lluís Homar (Mr. Berenguer), Petra Martínez (Ignacio´nun annesi), Ignacio Pérez (Çocuk Ignacio) ve Raúl García Forneiro (Çocuk Enrique) kamera karşısına geçmiş.

Gael García Bernal’i sinemaseverler Alejandro González-Iñárritu’nun “Amores Perros” ve Carlos Carrera’nın “The Crime of Father Amaro” filmlerinden hatırlayacaklar. 2001 Venedik Film Festivali’nde ‘’ And Your Mother Too” ile Marcello Mastroianni Ödülü alan oyuncu 2004 sonbaharında ülkemizde gösterime girecek “The Motorcycle Diaries”da da yer alıyor. Alejandro Almenábar’ın “Thesis’’ filmiyle en iyi aktör dalında Goya ödülü alan Fele Martinez’i ise “Open Your Eyes” (Alejandro Amenábar), “Talk to Her” (Pedro Almodóvar) ve “Darkness”da (Jaume Balagueró) izlemiştik. Başrol oyuncularından Daniel Giménez-Cacho, 30’dan fazla filmde hem ünlü yönetmenlerle hem de ilk filmini çeken yönetmenlerle çalıştı. “Deep Crimson” (Arturo Ripstein), “Jealousy” (Vicente Aranda) ve “No Shame” (Joaquín Oristrell) gibi filmlerde rol alan oyuncu, “Deep Crimson”daki performansıyla Ariel ödülü kazandı, Ondas ödülünü ise “No Shame” ile aldı. Almodóvar’ın “Konuş Onunla” filmindeki rolüyle uluslarası üne kavuşan ve 2002’de izleyicilerin seçtiği Avrupa’nın en iyi oyuncusu ödülünü alan Javie Camara’nın rol aldığı filmler arasında ise “Alegre ma non troppo” (Fernando Colomo), “Torremolinos 73” (Pablo Berger) ve “Los abajos firmantes” (Joaquín Oristrell) bulunuyor.

Filmin müziklerini hazırlayan Alberto Iglesias, Almodovar’la “The Flower of my Secret”da beraber çalıştıktan sonra yönetmenle çalışmaya devam etti; o zamandan beri de Almodovar filmlerinin müziğini yapıyor. Müziğini yaptığı diğer filmler arasında “Annem Hakkında Herşey” ve “Konuş Onunla” var.

“ ‘Kötü Eğitim’i çekmek zorundaydım. Bir saplantı haline gelmeden sistemimden çıkartmam gerekiyordu. On yıldır senaryo üzerinde çalışıyorum ve eğer bıraksanız bir on yıl daha böyle gider.” diyen Almodóvar, filmle ilgili sözlerini şöyle sürdürüyor:

“ ‘Kötü Eğitim’ çok içten bir film, ama tam olarak otobiyografik değil. Yani okuldaki hayatımdan ya da film işine ilk girdiğim zamanlarda öğrendiklerim ve yaşadıklarımdan yola çıkmıyorum sadece, yine de filmdeki üç zaman kesiti, benim hayatımdaki zaman kesitlerine uyuyor (1964, arada 1977 ve 1980). Tabii ki anılarım önemliydi. Herşeyden önce filmin geçtiği yerlerde, filmin geçtiği zamanlarda yaşadım.

‘Kötü Eğitim’, beni kötü eğitmiş olan rahiplerden aldığım bir intikam değil; eğer öyle olsaydı, intikam almak isteseydim, kırk yıl beklemezdim. Kilise beni hiç ilgilendirmiyor. Film, o zamanda geçiyor olsa bile, 80’lerin başındaki Madrid’den ibaret değil. Beni ilgilendiren 60’ların baskıcı tutumundan sonra İspanya’nın 80’lerde yaşadığı özgürlük. Bu yüzden o dönemlerde çocuk olan kahramanların 80’lerde yetişkin olarak yaşadıkları beni ilgilendiriyor.

Film içinde komedi unsurları olsa da, bir komedi filmi değil; filmde çocuklar şarkı söylüyor olsa da film çocuklar için bir müzikal değil; bu bir ‘film noir’ ya da en azından ben öyle olduğunu düşünmekten keyif alıyorum.

‘Kötü Eğitim’ üç açılı bir hikaye (İki öğrenci ve okul müdürü). Birbirinin içine geçen hikayeler, Rus matruşka bebekleri gibi birbirinin içinde gizli. Enrique Goded, arkadaşı Ignacio tarafından yazılmış olan kısa hikayeyi filme çekmeye karar veriyor. Bu da aynı hikayeyi bizim için üç açılı kılıyor: ‘gerçek’ hikaye, Ignacio tarafından kısa hikayede anlatılanlar ve son olarak da Enqique’nin kısa hikayeden yaptığı adaptasyon ve çektiği film.”

Firmalar

Medyavizyon (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (3)

kökhücre avatar kökhücre 17 Eylül 2008 12:04:09

Eşcinsellik,aşk,tutku...Kötü eğitimde yer alıyor...Almodovar'ın Almodovar olduğunu gösteren filmlerden sadece biri...

mary belcha 22 Mart 2008 12:26:03

8

dorsay 2 vermişti ben 10 veriyorum film süper

camus 06 Aralık 2006 02:51:12

7

Eşcinsel olduğundan şüphe ettiğim Almodovar\'ın bence kendi hayatına dair yaptığı bir film(şüpheci yaklaşım) ama kendisine özgü olan anlatımından yine ödün vermemiş. Diğer Almodovar filmlerine nazaran zayıf kalsada izlenmeye değer.

Yandex.Metrica