Alien Predatore Karşı

8,03

( 7 kişi yorum yaptı )

Alien Predatore Karşı

(Alien vs. Predator)

Sinema Filmi

2004

Sinema dünyasının en korkunç varlıklarının yer aldığı iki filmin kahramanları ALIEN VS. PREDATOR’da karşı karşıya. Antartik denizindeki buzulların dibinde yatan bir piramid keşfedilir. Bu büyük keşif bilim adamlarını ve kaşifleri çok heyecanlandırmış ve bu donuk kıtaya doğru yola çıkarmıştır. Ortaya çıkardıkları en büyük keşif ise iki uzaylı ırkın bitip tükenmek bilmeyen savaşının tam ortasında olduklarıdır.Kim kazanırsa kazansın insan ırkı kaybeden olacaktır.

Bu inanılmaz ve korku dolu macera çok zengin bir sanayici olan Charles Bishop Weyland’in uluslararası anlamda tanınmış arkeologları, bilim adamlarını, güvenlik uzmanlarını çevreci kaşif Alexa “Lex” Woods önderliğinde bu gizemli yeri keşif için yola çıkarması ile başlar.

Buzun altında 2000 feet derinlikt e onları önce heyecanlandırmış fakat daha sonra en büyük korkularıyla yüzleştirmiştir. Aztek, Mısır ve Kamboçya kültürlerinin izlerini taşıyan bu muazzam piramit yeni ziyaretçileri tarafından keşfedilmeye başlanmıştır. Piramidin içi matrislerle örülmüş odalardan oluşmaktadır ve yüksek teknoloji eseridir ve her halinden uzaydan gelen varlıklar tarafından binlerce yıllık izlerle donanmıştır. Odaların duvarları beklenmedik bir zamanda yer ve şekil değiştirmekte grubun üyelerini birbirlerinden ayırarak pusuya düşürmektedir. Odadan odaya dolaşan dolaşan kaşifler ve bilim adamları sonunda korkunç gerçekle yüzyüze gelirler. Kraliçe olan doğurgan Yaratık burada Predatorler tarafından alıkonulmuş ve her 100 yılda bir doğurması beklenerek yeni gelen genç Predatörlere kendilerini denemeleri için bir savaş ortamı yaratılmıştır. Ve kaşif ekip Yaratıklar ve Predatörler işte bu yüzyıl savaşlarının tam ortasında kalmıştır.

1979 yılında Twentieth Century Fox yönetmen Ridley Scott’ın “Alien”ı seyirci ve eleştirmenler tarafından ayakta alkışlanan ilk bilim kurgu filmi olmuştu. Filmin başarısı stüdyo tarafından franchise olarak kullanılmış maceranın devamı olarak üç film daha yapılmıştı.: James Cameron’ın “Aliens,” David Fincher’ın “Alien3” ve Jean-Pierre Jeunet’nin “Alien Resurrection” filmleri de filmin başarısını devam ettirmişti.

1987’de Fox başka dünyalardan gelen bir başka yaratığı “Predator”ı sinema dünyasına tanıştırdı. Yönetmen John McTiernan ve yapımcı John Davis görünmeyen bir uzaylının ormanda yarattığı kıyımı anlatan nefes kesici filmiydi. (Filmin oyuncuları içinde daha sonra Birleşik Devletler valisi olacak olan Arnold Schwarzenegger ve Jesse Ventura’da vardı.) PREDATOR 2, bu uzaylı varlığın Los Angeles’ta tekarar ortaya çıkmasını anlatan hikayesi ile sinema dünyasına ilk filmden üç yıl sonra geri döndü.

Şimdi ilk Alien filminin vizyona çıkışından yaklaşık 25 sene sonra, ALIEN VS. PREDATOR, belki de bilim kurgu sinemasının en beklenen yüzlerini tekrar sinema perdesine taşıyor. ALIEN VS. PREDATOR’ı sinema perdesine taşımak yaklaşık 10 yıllık bir çabanın sonucu. Twentieth Century Fox, yönetmen ve senarist Paul W.S. Anderson ile biraraya gelene dek çok değişik hikaye kalıpları bulmuş. Fakat senarist Anderson hikayenin dünyada fakat günümüzde geçmesinin daha doğru olacağını düşünmüş. Hikayenin merkezi mutlaka ve mutlaka “Predator” ve “Alien” olmalıdır.

“İnsanları bu kargaşanın tam ortasına koyarak filmin heyecanını arttıracağını düşündük” diyor yapımcı John Davis. “Yıllardır yaklaşık 40 yazardan farklı ve değişik hikaye tasarımları aldık. Paul ile görüşene ve kurduğu hikayenin içine girene dek hiç bu kadar iyisine rastlamadığımızı anladık.”

“Yaklaşık dokuz yıl önce yalnızca kendimce bir eğlence olarak düşündüğüm Alien/Predator filmi fikrini geliştirmiştim,” diyor senarist Anderson. “Daha sonra ilk filmim olan “Shopping” ile Sundance Film Festivali’ne katıldım. Bağımsız bir Avrupa filmiydi ve benim için AVP gibi bir film yapmak çok uzak bir hayalden öteye gidemiyordu.”

“Bundan sekiz yıl sonra Fox’un filmi yapmak istediğini duydum. Bu konu üzerine konuşmak için beni çağırdılar. Yıllar önce Sundance’de düşündüğüm fikrimi onlara da anlattım. Bu kez filmi ben yapacaktım.”

Oynayanlar

Sanaa Lathan Sanaa Lathan Alexa Woods
Raoul Bova Raoul Bova Sebastian de Rosa
Lance Henriksen Lance Henriksen Charles Bishop Weyland
Ewen Bremner Ewen Bremner Graeme Miller
Colin Salmon Colin Salmon Maxwell Stafford
Tommy Flanagan Tommy Flanagan Mark Verheiden
Joseph Rye Joseph Rye Joe Connors
Agathe De La Boulaye Agathe De La Boulaye Adele Rousseau
Carsten Norgaard Carsten Norgaard Rusten Quinn
Sam Troughton Sam Troughton Thomas Parks

Firmalar

Özen Film (Dağıtımcı)

Son Yorumlar (7)

ElBLanKo2nd avatar ElBLanKo2nd 21 Aralık 2017 20:49:43

8

Bilim Kurgu sinema tarihinin iki kült karakteri olan Alien ve Predator'ı aynı filmde buluşturup karşı karşıya getirme fikri gerçekten mükemmel bir fikir. Böyle harika iki karekterin mücadelesini izlemek çok keyif verici bir duygudu. Ayrıca Sanaa Lath an'ın filmdeki performansını çok beğendim. Bilim Kurgu - Korku türlerini çok iyi yansıtan görsel açıdan başarılı her sahnesiyle büyüleyen bir film. Alien ve Predator severlere şiddetle tavsiye ediyorum.

ElBLanKo avatar ElBLanKo 17 Aralık 2017 18:28:31

8

Bilim Kurgu sinema tarihinin iki kült karakteri olan Alien ve Predator'ı aynı filmde buluşturup karşı karşıya getirme fikri gerçekten mükemmel bir fikir. Böyle harika iki karekterin mücadelesini izlemek çok keyif verici bir duygudu. Ayrıca Sanaa Lath an'ın filmdeki performansını çok beğendim. Bilim Kurgu - Korku türlerini çok iyi yansıtan görsel açıdan başarılı her sahnesiyle büyüleyen bir film. Alien ve Predator severlere şiddetle tavsiye ediyorum.

fahri.07 avatar fahri.07 14 Haziran 2014 10:16:19

9

harika bi bilim kurgu,macera,aksiyon ve korku-gerilim filmiydi.senaryo ve oyunculuk mükemmel.geyet zekice tasarlanmış ve akıcı bi filmdi.mutlaka izlenmeli.10/9

ulaş34 avatar ulaş34 10 Mayıs 2010 18:55:05

6

Alien predatore karşı filmini beyenmiştim güzel bir yapımdı.2  değişik yaratık  ve bir grup bilim adamının mücadelesi.Özellikle  alien ve predatore  birbirile olan mücadelesi film'de süperdi.Aksiyon,gerilim,korku,bilim kurgu türlerinin etken olduğu b ir yapım olmuş.

_samsunlu_kral__ avatar _samsunlu_kral__ 15 Aralık 2008 00:57:12

10

çok güzel bir film ama ikincisi bunun kadar tatmin edici olmadı

osman_srln avatar osman_srln 03 Ağustos 2008 17:55:08

9

güseL bir film olmuş

Yandex.Metrica