Ala Geyik

8,35

( 6 kişi yorum yaptı )

Ala Geyik

Sinema Filmi

1959

Film , Torosların Gökdere Köyünden geyik avcısı Halil (Yılmaz Güney) ile karşı köyden nişanlısı Zeynep (Pervin Par) ve nişanlısına göz koyan Sarıcalılar Köyü Ağası Karacaoğlu Ali Ağa'nın (Talat Gözbak) bildik öyküsünü anlatıyor. Av tutkunu Halil 'e nışanlısı Zeynep ile Anası Sultan Karı (Muazzez Arçay) geyik avcılarının iflah olmayacağını sürekli onu ikaz ederek, bu işi bırakmasını söylerler. Ama Halil'in aklı fikri, gözü kulağı hep geyiklerdedir. Günlerce ortalardan kaybolur. Diğer taraftan onun bu tutkusunu bilen  Ali Ağa ise dağda tuzak kurarak onu ortadan kaldırmanın planlarını yapmaktadır.

Ödüller

En Başarılı Rejisör (1.Türk Filmleri Yarışması-1959)

Ekip

Kurgu Turgut İnangiray (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Semih Sezerli (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Semih Sezerli (Yapım Amiri)
Ali Seyhan (Yapım Asistanı)
Danyal Topatan (Set Amiri)
Yönetmen Ekibi Halit Refiğ (Reji Ekibi)
Kamera Ekibi Paşa Gündoğdu (Kamera Asistanı)
Çetin Gürtop (Kameraman)
Post-Prodüksiyon Gani Maraşlıoğlu (Negatif Kurgu)
Semih Peköz (Laboratuar)
Sedat Tuncel (Laboratuar)
Işık Ekibi Ekrem Köksalan (Işık Ekibi)
Sanat Ekibi Sıtkı Güleryüz (Aksesuar)
Ses Ekibi Rauf Tözüm (Ses Mühendisi)
Turgut İnangiray (Senkron)
Müzik ekibi Nezihe Darga (Müzik Ekibi)
Seyfettin Sığmaz (Müzik Ekibi)
Yılmaz Dağıtan (Müzik Ekibi)
Coşkun Özer (Müzik Ekibi)
Adnan Şeker (Müzik Ekibi)
Osman Özdenkçi (Müzik Ekibi)
Ali Can (Türküler)
Seslendirme Hayri Esen (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Erman Film (Yapım)
Erman Film (Film Hazırlık)
Erman Film (Seslendirme)
Ekin Film (Yapım)

Son Yorumlar (6)

benimsinema avatar benimsinema 16 Haziran 2012 13:07:06

6

yilmaz güneyin ilk filmlerinden biri...gözüme carpan, yilmazin cok zayif ve bakimsiz oldugu. yan rollerde usta oyunculari da görmek mümkün.. film cok eski oldugu icin biraz görüntüsü kötü. mutlu sonla biten bir yilmaz güney filmi.  

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 30 Ekim 2011 04:46:10

9

Geyik avına meraklı genç bir adamla onun sözlüsüne göz koyan bir diğer köyün ağasına verdiği müthiş mücadeleyi yansıtmış çarpıcı bir film. "Halil" Yılmaz Güney çocukluğundan beri geyik avına çıkan hatta dağdan pek inmeyen biridir. Nişanlısı "Zeynep" Pervin Par'a diğer köyün ağası " Karaca Ali" Talat Gözbak göz koyar. Örf ve adetlere ters gelbilecek şekilde zulmeder. Halil'in nişanlısını elinden almaya kalkar bunu duyan Halil çiftliği basar. Karşılıklı çekişmelerle Halil üstün çıkar hatta Karaca Ali dağdan eşkiya indirir. Onunda hakkından gelir köylü ve Halil. Düğün gecesinde gerdek odasında boynuz sesi duyan Halil dağa çıkar geyik yatağı bulmaya fakat pusudur. Kara Ali ve adamalarıyla çatışır ve Halil galip gelir. Yaklaşık bu filmden 10 yıl sonra çekilen Cüneyt Arkın ve Mine Mutlu'nun rol aldığı Ala Geyik filminin ilk ve siyah beyaz versiyonudur. Herşey iyi güzel ama filmin görüntü kalitesi bayağı düşüktü bazı sahneler netti sadece. Fakat bunlar olsada görüntü belli oluyordu dublajlar yerinde ve sağlam yapılmış. Yeşilçamın en büyük yönetmenlerinden rahmetli Atıf Yılmaz ustaya sonsuz teşekkürler. Dönem şartlarında böylesine güzel bir film sinema'mıza armağan ettiğin için.

mkurtsen avatar mkurtsen 07 Ağustos 2010 21:58:08

9

Alageyik Yılmaz Güney'in  oynadığı ikinci filmi  diye bilinir. Hikaye Yaşar Kemal'in (o yıllardaki adıyla Yusuf Karataylı) bir öyküsünden alınmış. Herne kadar bazı kaynaklar filmin senaryosuna Halit Refiğ ile Yılmaz Güney'ide katsa. Film Atıf Yılmaz' ın kendi ifadesiyle senaryosuz çektiği ilk ve son filmidir. Gerçektende filmin orjinal jeneriğini birkaç kez izledim. Jenerikte Senaryo sözcüğü geçmiyor. Ne Senaryo nede yazarı var. Halit Refiğ'in ismi ise Reji Asistanı olarak geçiyor. Filmde Yılmaz ile birlikte Pervin Par (A.Yılmaz'ın o yıllardaki hayat arkadaşı) Talat Gözbak, Muazzez Arçay, Asım Nipton, Erol Taş, Danyal Topatan,Kadir Savun, İhsan Aşkın, Semih Sezerli oynamışlar. Film o yıllardaki Ağa-Köylü, sevgi ve  zorbalığa karşı köylü dayanışmasını  gerçekçi olmayan bir şekilde ortaya koyuyor. Filme emeği geçenlerden bugün bir tek Pervin Par hayatta. Hepsi nur içinde yatsınlar. Onları izlemek herşeye rağmen çok güzel.

bahri15 avatar bahri15 17 Nisan 2009 13:47:04

1969 yapımı cüneyt arkın ve mine mutlunun başrollerini paylaştıkları filmin yılmaz güneyli siyah beyaz versiyonu.

turgut1955 avatar turgut1955 04 Ekim 2008 10:18:10

5

Ala Geyik 1959 Yapımı Yönetmen Atıf Yılmaz Senaryo Yılmaz Güney Eser Yaşar Kemal Müzik Muzaffer Sarısözen Görüntü Yönetmeni Mike Rafaelyon Mike ustanın siyah beyaz çekimleri Her zaman güzel siyah beyaz film benim en çok se vdiğim sinema filmidir Oyuncular Yılmaz Güney Pervin Par Yine sayamadığim çok Değerli oyuncular var Yılmaz Güney bu gün Yaşasaydi Türk sinemasi Çok iyi yerlerdeydi Yılmaz Abi Türk sinemasina ilk demir Şaryoyu Getiren Yapımcı Her zaman Sinema emekçisine Hakini Fazlasıyla Veren Yapımcıydı Hiç bir zaman iyi Sanatçıya Sahip çıkılmamiştır. Son zamanda Türk sinemasin yani yeşilçamin yardimci Oyuncularina ve sinema emekçilerine sahip Çıkılmamıştir 150 Tane dizi ve Sinema Filmi Çekilıyor Yeşilçam Sinema emekçileri niye yok Birazda gerçekleri dile getirelim Bu gün tvleri Ayakta Tutan Eski yeşilçam filmleri Bu yapımlar Bu gün bile ayni lezzetle izlenir bu yapım Bir Sinema ustasi ATIF YILMAZ filmidir

erkan_2236 avatar erkan_2236 03 Ağustos 2007 10:10:08

4

Cüneyt Arkın'ın oynadığı bence daha iyiydi...

Yandex.Metrica