Zavallılar

8,75

( 25 kişi yorum yaptı )

Zavallılar

Sinema Filmi

1974

Film, yolları cezaevinde kesişen üç kişinin hapishaneye düşme hikâyelerini anlatır. Abu, üvey babası yüzünden annesi ile birlikte cinayet işler. Maaşını alamayan Arap, patronunu darp edip parasını zorla alır. Hacı ise gönlünü kaptırdığı fahişeyi korumaya çalışırken cinayet işler. Aynı cezaevinde yıllarca birlikte yatan üç arkadaşın tahliyesi yaklaşmıştır. Fakat hiçbiri cezaevinden çıkmak istemez.


Yılmaz Güney hapiste olduğu için filmin bir kısmını Atıf Yılmaz yönetti.

Künye

Yönetmen Yılmaz Güney , Atıf Yılmaz
Senaryo ,
Yapımcı Yılmaz Güney
Müzik Şanar Yurdatapan , Attila Özdemiroğlu
Görüntü Yönetmeni Gani Turanlı , Kenan Ormanlar
Vizyona Giriş Tarihi 01 Mart 1975
Süre 75 dk
Tür Dram
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Açlık, Belirsizlik, Dışlanmışlık, Ezilmişlik, Fahişe, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi 3. Film (12. Antalya Film Şenliği-1975)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (12. Antalya Film Şenliği-1975)

Ekip

Kurgu Mevlüt Koçak (Kurgu)
Yapım Ekibi Nuri Tunçel (Yapım Amiri)
Hasan Demircan (Yapım Asistanı)
Süha Pelitözü (Yapım Asistanı)
Nizam Ergüden (Set Amiri)
Mevlüt Ekinci (Set Ekibi)
Ekrem Ülgey (Set Ekibi)
Ercan Akyıldırım (Set Ekibi)
Yönetmen Ekibi Yaşar Seriner (Reji Ekibi)
Emel Ceylan (Reji Ekibi)
Yazım Ekibi Güven Şengil (Senaryo Asistanı)
Kamera Ekibi Ergün Özdemir (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Sezai Elmaskaya (Negatif Kurgu)
Hasan Örnek (Laboratuar)
İsmet Tomaçgil (Laboratuar)
Selahattin Kaya (Laboratuar)
Abdullah Akdeniz (Laboratuar)
Türker Vatan (Renk Düzenleme)
Işık Ekibi Turgut Köse (Işık Asistanı)
Süleyman Çekiç (Işık Ekibi)
Ses Ekibi Necip Sarıcıoğlu (Ses Kayıt)
Mevlüt Koçak (Senkron)

Firmalar

Güney Film (Yapım)
Yeni Stüdyo (Film Hazırlık)
Yeni Stüdyo (Seslendirme)

Son Yorumlar (25)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 11 Şubat 2017 20:53:08

10

filmde yıldırım önal keşke kendi sesini kullansaydı. oyunculuğu zaten tartışılmaz ama sesi bi ayrı güzel. özellikle böyle bir filmde çok daha iyi olurdu sesini kullansa. yılmaz güneyin en iyi filmlerinden bir tanesidir. sevgili üstatlarımın da yazdığ ı gibi baklava sahnesi unutulamaz. yılmaz güney gene hem oyunculuğunu hem de yönetmenliğini konuşturmuş bu filmde. bir de yıldırım önal başta olmak üzere ekibini çok iyi seçmiş çok iyi yönlendirmiş. yokluk, yoksulluk,acı, talihsizlik sinemada ancak bu kadar iyi işlenebilir. hepimizden kendinden bişiler bulabileceği güzel bir çalışma olmuş bence. yıldırım önalın büyük oyunculuğu zaten filmi seyretmek için yeterli bir sebep. yılmaz güney dev bir aktör , büyük bir yönetmen ve eşsiz bir senaristti. Allah rahmet eylesin onu da yıldırım babayı da.

mansurx avatar mansurx 16 Aralık 2016 19:37:42

7

Filme yönetmen olarak yılmaz güney başlar ama tutuklanınca film yarım kalır filmi atıf yılmaz tamamlar.

bemiradoo avatar bemiradoo 01 Eylül 2016 03:55:47

10

herkesin kendi dünyasının merkezine yerleştirdiği bencillik duygusunu, çok güzel ele alıyor. son sahnesinde de abuzerin insanlık duygusunun kalmadığı bir dünyadan kaçışı anlamlı ve bir o kadarda etkileyici.

Sinecan06 avatar Sinecan06 19 Ağustos 2015 22:37:06

baklava sahnesi gerçekten unutulmaz. YILDIRIM önal'ın halleri de dokunur bana

Sessiz_Fırtına avatar Sessiz_Fırtına 26 Temmuz 2012 02:24:07

7

Bir baklava sahnesi vardır ki...... Aman Allahım!  NOTLAR: Taklidini göremedim. Demek ki Çap meselesi denen bi gerçek hakikaten varmış...

performer avatar performer 23 Kasım 2011 21:46:11

9

yıllar önce bu harika filmi vcd formatında izlemiştim ve görüntü ile ses çok kötüydü. yıllar sonra tv'de restore edilmiş olarak izledim fakat yine görüntü ve özellikle ses çok fazla iyileştirilememiş. agah özgüç'ün kitabında bu film ile ilgili notlar ını şöyle sıralamış. Yılmaz Güney'in tutuklanıp hapse girmesi sonucu yarım kalan filmi, üç yıl kadar sonra yeni bir senaryo çalışması ve yeni bir  düzenlemeyle Atıf Yılmaz tamamladı. Hapishane bölümleri tümüyle Güney tarafından çekilen filmin üç mahkûmla ilgili dışarıdaki sahneleri ve onların geçmişteki hayatlarını, dolayısıyla suça itilme nedenlerini, ayrıca Yılmaz'ın gençlik yıllarını Atıf Yılmaz yönetti. Yılmaz Güney'in çalışmasında yer alan ve Romalı Perihan'ın Beyrutlu bir kadını oynadığı sahneler tümüyle atıldı. Şanar Yurdatapan-Atilla Özdemiroğlu ikilisinin müziklerini düzenlediği film, gösterime girdiğinde bazı bölgelerde ve bazı sinemalarda saldırıya uğradı. Özellikle Kahramanmaraş'taki iki sinema salonu (Atlas ve Ceylan sinemaları), Oguzhan Asiltürk'ün İçişleri Bakanı ve Naim Cömertoglu'nunda Kahramanmaraş Valisi olarak görev yaptığı dönemde yaşandı bu olaylar. Bazı suçlular tutuklandı.Almanya'daki video kopyasında ve Türkiye'de çıkarılan VCD'sinde jenerik bölümü eksiktir. İki ayrı çalışma ve iki ayrı senaryo düzenlemesi nedeniyle Güney'in senaryosundaki bazı sahneler, yazıldığı gibi, birbirini tut- mamaktadır. (kaynak: bütün filmleriyle yılmaz güney kitabından)(agah özgüç)

Yandex.Metrica