Sinekli Bakkal

8,84

( 8 kişi yorum yaptı )

Sinekli Bakkal

Sinema Filmi

1967

Künye

Yönetmen Mehmet Dinler
Senaryo
Yapımcı Osman F. Seden
Müzik Metin Bükey
Görüntü Yönetmeni Kenan Kurt
Eser
Süre 90 dk
Tür Dram, Duygusal, Tarihi
Özellikler Siyah Beyaz
Ülke Türkiye
Etiketler 1890lar, 1900ler, Dram, Genç Türk, Komedyen, Daha Fazlası

Ekip

Sanat Yönetmeni Saim Bilge (Sanat Yönetmeni)

Firmalar

Kemal Film (Yapım)

Son Yorumlar (8)

ozkaracam avatar ozkaracam 28 Aralık 2010 10:41:12

7

Sinekli Bakkal, Türk Edebiyatı'nın tartışmalı eserlerinden biridir. Önce yurt dışında yayınlanmış, daha sonra Türkiye'de yayınlanınca da, o zamanlar ülkenin tek siyasi partisi olan CHP'nin roman ödülünü kazanmıştı. Amerikan koleji mezunu, Türkiye'dek i kadın hareketinin öncülerinden sayılabilecek Halide Edib'in, Doğu-Batı çelişkisine bu kadar muhafazakar bir gözle bakabilmiş olması, bana ayrıca ilginç gelir. Filme gelirsek: Bence, Mehmet Dinler'in filmografisindeki en iyi film, bu olabilir. Bence aslında kötü bir yönetmen sayılmayacak olan Dinler, dönemin koşulları gereği piyasa taleplerine uygun filmlerde sık sık adını gördüğümüz bir isim olmuştur. Oyuncu seçiminin oldukça iyi olduğunu düşünüyorum. Gişe gelirini garanti etmek adına, başroller o dönemin iki büyük starına verilmiş. "Dört yapraklı yonca" içinde, Rabia rolüne en uygun kişi de, bana göre Türkan Şoray. Peregrini'yi oynamak, dönemin gözde yakışıklılarından Ediz Hun'a düşmüş. Hilmi rolündeki Toygar Belevi, büyük karakter oyuncuları Ali Şen, Kadir Savun, Nubar Terziyan, Feridun Karakaya rollerinin hakkını veriyorlar. Özellikle henüz 34 yaşında olan Erol Günaydın adlı büyük oyuncunun, yaşı giderek ilerleyen Kız Tevfik karakterine verdiği canlılığın altını çizmek isterim. Bunun dışında, yaşa ayarlaması ve zaman içinde karakterlerin gelişimi konusunda ceyhun_mr'nin getirdiği eleştirilere katılıyorum. Mesela, filmin başında, Madrid'de yetişkin bir Peregrini görüyoruz, öte yandan İstanbul'daki Rabia henüz küçük bir çocuktur. Sonraki dönemde, Ediz Hun'a, aralarındaki  yaş farkına uygun bir makyaj yapılmamış. Bir de, romanda ne İspanyol, ne de papaz eskisi olan Peregrini karakterine getirilen değişiklikler. Vehbi Dede bir ara Peregrini'ye: "Atalarının İspanyol olduğunu söylemiştin. Belki de aslında Endülüs Emevileri'nden geliyorsun. Böylece özüne dönmüş olacaksın" mealinde bir şeyler söylüyor. Bu şekilde, bir rahibin giderek İslamiyet'e yönelmesi, daha çarpıcı olur diye düşünülmüş herhalde.   

desree avatar desree 23 Kasım 2009 20:06:11

Eseri okumuş ve beğenmiştim, bu film uyarlamasını izlemek isterdim, iyi bir oyuncu kadrosu var

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 11 Ekim 2009 06:04:10

7

oyunculukların başarılı olduğu,içince yer yer güzel diyalogları barındıran,yer yerse 'olmamış',keşke olmasaymış'dedirten sahneler bulunduran bir tür uyarlama.Filmdeki oyuncuların yaş ayarlaması yapılamamış,karekterlerin zaman içerisindeki büyümeleri, gelişmeleri tutarsız olmuş.Bunun da nedeni çekildiği dönem olsa gerek.Sonuç olarak, birçok büyük oyuncunun rol aldığı ve iyi de oynadığı başarılı sayılabilecek bir film.

B a r b a r o S avatar B a r b a r o S 27 Ağustos 2008 00:11:08

10

Halide EDİP ADIVAR'ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanmış mutalaka izlenmesi gereken bir film. Din değiştirip müslüman olan İspanyadan Osmanlı devletine göçeden eski bir rahiple Hafız Rabia'nın aşk öyküsü. Filmde ''KIZ TEVFİK'' rolüyle Erol GÜNAY DIN'ın performansı mükemmeldir.

Sylvester Stallone avatar Sylvester Stallone 01 Mayıs 2008 19:55:05

10

HALİDE EDİP ADIVAR'DAN MUHTEŞEM BİR ESER DAHA.KONUSU DA RABİA İLE ASLEN İTALYAN OLUP SONRA MÜSLÜMAN OLAN PEREGRİNİ'NİN AŞK ÖYKUSUNU ANLATIYOR.GERCEKTEN ZEVKLİ BİR HİKAYE.AŞKI ANLATIYOR..

capone avatar capone 19 Aralık 2007 18:07:12

8

ülkedeki en ünlü hafize rabia ile piyano hocası peregrini nin aşkı.peregrini sevdiği kızla evlenmek için müslüman olacaktır.feridun karakaya çok sevimli.güzel bir edebiyat uyarlaması

Yandex.Metrica