Salkım Hanımın Taneleri

7,86

( 24 kişi yorum yaptı )

Salkım Hanımın Taneleri

Sinema Filmi

1999

Gayrimüslimlere 1940'lı yıllarda ağır bir vergi mükellefiyeti getirildi. Gayrimüslimler bu yüksek orandaki vergiyi ödeyemeyince tüm mal varlıklarını yitirdiler. Hala borcu kalanlar ise borçlarını ödeme karşılığında Aşkale'ye sürgüne gönderildiler.

Filmde olay akışı gayrimüslimlere Varlık Vergisi'nin konmasının az evvelinde başlıyor. Durmuş (Zafer Algöz) ve karısı Nimet (Derya Alabora) Niğde'den İstanbul'a "tutunmaya" göç ediyorlar. Durmuş'un hemşehrisi Bekir (Güven Kıraç), İstanbul'un varlıklı beyefendilerinden olan Halit Bey'in (Kamuran Usluer) yanında çalışmaktadır. Durmuş, Bekir'i bulur, ondan yardım ister ve böylece Bekir'in de yardımıyla bir iş sahibi olur. Ancak bu durum hırslı ve paragöz Durmuş için yeterli değildir. Halit Bey'in karısı Nora (Hülya Avşar), kocasına bir çocuk vere memenin ezikliğiyle akıl sağlığını yitirmiştir.

Halit Bey'in konağının en üst katında yaşamaktadır. Halit Bey ise cilveli ve gözü yükseklerde olan Nefise (Zuhal Olcay) ile bir ilişkiye başlamıştır. Durmuş'un konağa gelişi, Varlık Vergisi'nin gündeme gelişi ve sürgünlerin başlaması filmin tüm kahramanlarını olumsuz yönde etkileyecektir.

Künye

Yönetmen Tomris Giritlioğlu
Senaryo ,
Yapımcı Şükrü Avşar
Müzik Tamer Çıray
Görüntü Yönetmeni Yavuz Türkeri , Ercan Yılmaz
Eser
Vizyona Giriş Tarihi 19 Kasım 1999
Süre 135 dk
Tür Dram, Duygusal, Kara Film, Psikolojik, Tarihi
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler 1940' lar, Aşkale, Borç, Cinayet, Donmak, Daha Fazlası

Ödüller

En İyi Erkek Oyuncu (19. İstanbul Film Festivali-2000)

En İyi Sanat Yönetmeni (36. Antalya Film Şenliği-1999)

En İyi Kurgu (36. Antalya Film Şenliği-1999)

En İyi Film (36. Antalya Film Şenliği-1999)

En İyi Erkek Oyuncu (36. Antalya Film Şenliği-1999)

Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü (12. Ankara Film Festivali-2000)

En İyi Erkek Oyuncu (12. Ankara Film Festivali-2000)

Onat Kutlar En İyi Senaryo Yazarı (12. Ankara Film Festivali-2000)

En İyi Özgün Müzik (12. Ankara Film Festivali-2000)

En İyi Sanat Yönetmeni (12. Ankara Film Festivali-2000)

Hülya Koçyiğit Jüri Özel Ödülü (11. Orhan Arıburnu Ödülleri-2000)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (4.Sadri Alışık Ödülleri-1999)

En İyi Müzik (21. Siyad Türk Sineması Ödülleri-1999)

Daha Fazlası

Ekip

Yapımcı Cengiz Deveci (Yapım Koordinatörü)
Müzik Yavuz Bingöl (Müzik)
Kurgu Mevlüt Koçak (Kurgu)
Sanat Yönetmeni Mustafa Ziya Ülkenciler (Sanat Yönetmeni)
Yapım Ekibi Hakan Çevir (Yapım Amiri)
Ömer Çalıkoğlu (Koordinasyon)
Murat Çiçek (Koordinasyon)
Post-Prodüksiyon Hilmi Güver (Jenerik Tasarım)
Işık Ekibi Ali Salim Yaşar (Işık Şefi)
Durmuş Demirezen (Bestboy)
Sanat Ekibi Ayşe Akdeniz (Kostüm Uygulama)
Makyaj Ekibi Yüksel Altun (Saç Tasarım)
Diğer Ömer Otyakmaz (Muhasebe)

Firmalar

Avşar Film (Yapım)
Toplam İzleyici 357.467

Son Yorumlar (24)

Hakan_Irızak avatar Hakan_Irızak 15 Ekim 2012 11:03:46

Tüm oyunculuklar mükemmel..senaryo mükemmel..harika bir film

silvester 17 Nisan 2012 00:16:04

Çok güzel bir filmdi.Birkaç kez izledim.Çok önemli bir konu senaryoya dönüşmüş ve o acımasız yasaların insanlara yaşattığı acılar ifade edildi.Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.......Silvester. 

ceyhun_mr avatar ceyhun_mr 27 Ocak 2010 02:29:01

6

bir dönemin olaylarını konu olan ancak yanlı bir biçimde yansıtan fazlasıyla taraflı bir film.Bir taraf çok masum gösteriliyorken diğer taraf fazlasıyla yerilmiş (arada birkaç istisna iyi örnek de verilmiş ancak onlar da genelin içinde fazlaca istisn a kalmışlar)Eğer bu kadar taraflı olmasaydı çok daha güzel bir film olabilirdi.Sadakatin,asaletin,içlerdeki asıl iyi ve kötü savaşının,vicdanın,sevginin ve de bağlılığın bariz bir biçimde gösterildiği,hoş bir biçimde sergilendiği hoş örnekler var.Oyunculuklar deseniz iyi düzeyde.Müzikleri de yerinde.Zaten fazlasıyla ödülde almış film.Ancak keşke bu kadar taraflı olmasaymış,keşke bu kadar çalışılıp mesafe katedilen bir iş böylesine ciddi bir taraf tutma kaygısı yüzünden berbat edilmeseymiş.İzlerken akıllara hitlerin yaptığı yahudi soykırımını işleyen ve her sene en az 5-6 tane çekilen nazi filmleri geliyor.

mawi yel avatar mawi yel 10 Temmuz 2009 21:14:07

mükemmel bir film oldugunu düşünmüyorum kesinlikle ama kötüde deildi fakat bukadar ünlünün toplaması daha can alıcı olabilirdi.Muhammed sadık yorumun çok iticiydi bende YAVUZ BİNGÖL Hülya avşardan daha dandik olamaz kesinlikle....)

mkurtsen avatar mkurtsen 10 Nisan 2009 23:18:04

9

YILMAZ KARAKOYUNLU 1940,1950 VE 1960  LARI YAŞAMIŞ BİR YAZAR, KUVVETLİ KALEMİ İLE DÖNEMLERİNE DAMGASINI VURMUŞ SİYASİ OLAYLARI,AZINLIKLARI,İHTİLALLERİ BİR ROMAN KURGUSU İÇİNDE KİTAPLARI İLE BİZE AKTARIYOR.ROMANLARI FİLMCİLER İÇİN BULUNMAZ BİR MALZEME .ASLINA UYGUN BİR ŞEKİLDE EHİL KALEMLERCE SENARYOLAŞTIRILIP, TOMRİS HANIM GİBİ YÖNETMENLER TARAFINDAN FİLME ALINIRSA ORTAYA EŞŞİZ GÜZELLİKTE FİLMLER ÇIKIYOR. BU FİLMİN OYUNCULARI HEPSİ ROLLERİNE ÇUK OTURMUŞ, HEPSİDE ÇOK AMA PEK ÇOK BAŞARILILAR,HANGİSİNİ SAYAYIM.HÜLYA AVŞAR,KAMURAN USLUER,UĞUR POLAT,DERYA ALABORA,ZAFER ALGÖZ,ZUHAL OLCAY,GÜVEN KIRAÇ. MİLLİYETÇİ DUYGULARLA FİLME KARŞI ÇIKMAK,BENCE BU GÜZEL SANAT ESERİNE HAKSIZLIK OLUR. TOMRİS GİRİTLİOĞLU'DAN YAZARIN ÜÇ ALİLER DİVANI'NI ADLI KİTABINIDA FİLM YAPMASINI BEKLİYORUZ. YILMAZ KARAKOYUNLU ÜÇ ALİLER DİVANI'NDA ATATÜRK'E İZMİR'DE YAPILAN SUİKASTI,CUMHURİYETİN ŞEMSİYESİ ALTINDA CUMHURİYETÇİLER İLE İTTİHATÇILARIN HESAPLAŞMASINI VE YENİ CUMHURİYET ANLAYIŞINI DİLE GETİRİYOR.

rasim78 avatar rasim78 05 Mart 2009 16:21:03

3

 O kadar reklamı yapıldı ama , bence vasatın bile altında.

Yandex.Metrica