Endişe

Yorumlar

performer avatar performer 13 Ocak 2018 22:30:26

8

yılmaz güney filmi yarım bırakmayıp tamamını kendi çekseydi eminim çok daha güzel bir film çıkardı ortaya... bu arada aşağıda 2011 yılında yaptığım yorumda yorumun bir kısmı Agah Özgüç'ün Yılmaz Güney kitabından alıntıdır o bölüm aynen şöyledir...... ........

Yılmaz Güney Adana'ya bağlı Yumurtalık ilçesinde Endişeyi çektiği sırada bir tartışma sonucu yörenin hakimi Safa Mutlu'yu silahla öldürüp tutuklandı (13 Eylül 1973). Olaydan sonra, asistanı yardımcı yönetmen Şerif Gören filmi tümüyle çekip bitirdi. Endişe, Gören'in yönetmen olarak ilk filmidir. Yılmaz Güney'in cinayet olayından önce çektiği ve oynadığı kamyonla Çukurova'ya geliş sahneleri filmin başında yer alır. Güney tutuklanıp hapse girince Cevher rolünü Erkan Yücel üstlendi. Ama acı bir tesadüf, Erkan Yücel filmi bitirdikten sonra bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti ve bu filmi izleyemedi.

bemiradoo avatar bemiradoo 05 Eylül 2016 04:13:47

10

Girişte çocuğun ağlayışı o döneme kadar anadoludan koparılmış acıların,yoksulluğun,sömürülüşün,tükenmişliğin... tamda bir özeti.

performer avatar performer 14 Kasım 2011 22:57:11

8

muhteşem, zaman zaman belgesel  tadında bir film. kan davası, emek ve direnişin öyküsü...  Yılmaz Güney Adana'ya bağlı Yumurtalık ilçesinde Endişeyi çektiği sırada bir tartışma sonucu yörenin hakimi Safa Mutlu'yu silahla öldürüp tutuklandı (13 Eylül 1973). Olaydan sonra, asistanı yardımcı yönetmen Şerif Gören filmi tümüyle çekip bitirdi. Endişe, Gören'in yönetmen olarak ilk filmidir. Yılmaz Güney'in cinayet olayından önce çektiği ve oynadığı kamyonla Çukurova'ya geliş sahneleri filmin başında yer alır. Güney tutuklanıp hapse girince Cevher rolünü Erkan Yücel üstlendi. Ama acı bir tesadüf, Erkan Yücel filmi bitirdikten sonra bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti ve bu filmi izleyemedi.

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 03 Nisan 2011 23:20:04

10

Pamuk tarlasında ırgatlık yapan işçilerin. Onlardan birisi olan. "Cevher" Erkan Yücel'in kızını kendine isteyen. "Çiftçibaşı" Nizam Ergüden'le anlaşamaması ile başlayan endişeli durum. Diğer yandan kan davalıları tarafından aranır cevher. Cevher'in kızı "Beyaz"' İnsel Ardan ırgatlardan birisine kaçar. Oda "Sino" Yaşar Gökoğlu'dur. Diğer işçiler taban fiyatlarını arttırmak için grev yapar. Fakat mecburiyeti olan "Cevher" Erkan Yücel ailesi ile çalışır. Ağa tarafından ödüllendirilir. Kanlıları ortaya çıkan cevher kaçmak zorunda kalır. Bu film beni duvar, zavallılar, umut , baba kadar etkilemesede yinede etki bırakmıştır bende. Film adana, çukurova taraflarında yöresel kıyafet ve şivesi ile çekilmiş. İyi bir güney filmi.

ozkaracam avatar ozkaracam 02 Ocak 2011 22:23:01

9

Endişe, bence Yılmaz Güney filmleri içinde "trajik duygu"yu en fazla yaşatan film. Şöyle ki: Başlık parası için kızını sevmediği, yaşlı bir adamla evlendirmeye çalışan, arkadaşları grev yaparken çalışarak, bir anlamda grev kırıcılığı yapan Cevher'in çok insani bir nedeni vardır: Can korkusu. Bu yüzden kızamazsınız ona, acırsınız. Cevher'in toplumsal ve ruhsal olmak üzere, iki boyutta yaşadığı çelişki, kaçınılmaz sona yaklaşırken o trajik duyguyu içinizde yaşarsınız. Umut'ta Cabbar'ın yaşadığı trajedi, umudun umutsuzluğa dönüşmesiyle ilgiliydi. Cevher ise, salt canını kurtarma kaygısıyla sınıfsal ve insani değerlerle çelişkiye düşmenin trajedisini yaşar. Bu vesileyle, Erkan Yücel'i saygıyla anıyorum.

mawi yel avatar mawi yel 09 Haziran 2009 13:33:06

10

mükemmel bir film kesinlikle herkes izlemeli örgütlenmeyi vurgulamaştır çok çok güzel...

Yandex.Metrica