Adak

8,73

( 15 kişi yorum yaptı )

Adak

Sinema Filmi

1979

Filmin konusu, 1962-64 yılları arasında Kargın ilçesinin Peritli köyünde geçen bir olaydan alınmış. Güneydoğu' nun dinsel törelerini tüm geri kalmışlığıyla görüntüleyen ibret verici bir film. Türk sinemasında ilk kez bir filmin aralarında olaylara, konunun uzmanları tarafından bilimsel yorumlar getiriliyor. Belgeci tutumuyla sergilenen yenilikçi bir çalışma örneği. Töresel aydan "yağmur duası” ve "imam nikahı” filmin ayrıntı zenginliklerini içeren ilginç sahnelerinden. Tarık Akan, hırsızlıkla suçlanıp hapse giren Müslümü başarıyla canlandırıyor. Müslüm hapisten çıktıktan sonra adağını yerine getirecek, 2,5 aylık oğlunun boğazını keserek tanrıya kurban edecektir.
(Agah Özgüç'ün 100 Filmde Türk Sineması Kitabından)

Künye

Yönetmen Atıf Yılmaz
Senaryo
Yapımcı Atıf Yılmaz
Müzik Yalçın Tura
Görüntü Yönetmeni İzzet Akay
Eser
Tür Dini, Dram, Duygusal
Özellikler 35 mm, Renkli
Ülke Türkiye
Etiketler Adak, Cehalet, Çukurova, Evlat, Ezan, Daha Fazlası

Oynayanlar

Tarık Akan Tarık Akan Mümin
Yaman Okay Yaman Okay Mümin in Arkadaşı
Erol Keskin Erol Keskin Gülbahar ın Babası
Celile Toyon Celile Toyon Memur
Çetin İpekkaya Çetin İpekkaya Memur
Deniz Türkali Deniz Türkali Psikolog
Tuncer Necmioğlu Tuncer Necmioğlu Hakim
Gökhan Mete Gökhan Mete İşçi
Murat Tok Murat Tok Köylü
Haşmet Zeybek Haşmet Zeybek İmam
Dündar Aydınlı Dündar Aydınlı Savcı
Kamran Usluer Kamran Usluer Tarık Akan Seslendirmesi
Levent Dönmez Levent Dönmez Yaman Okay Seslendirmesi
Garibe Gündem Garibe Gündem Köylü
Güler Ökten Güler Ökten Garibe Gündem Seslendirmesi
Mümtaz Ener Mümtaz Ener Murat Tok Seslendirmesi
Abdullah Ferah Abdullah Ferah Köylü
Necla Nazır Necla Nazır Gülbahar
Levent Dönmez Levent Dönmez Anlatıcı

Ekip

Yapımcı Selahattin Koca (Yapım Yönetmeni)
Kurgu Özdemir Arıtan (Kurgu)
Yapım Ekibi Aslan Gül (Çevre Düzeni)
Azmi Yıldız (Çevre Düzeni)
Şeref Yılmaz (Çevre Düzeni)
Yönetmen Ekibi Erdoğan Kar (Yönetmen Yardımcısı)
Zafer Par (Yönetmen Yardımcısı)
Kamera Ekibi Cem Molvan (Kamera Asistanı)
Post-Prodüksiyon Erkan Akat (Laboratuar)
Utku Çelik (Dijital Restorasyon)
Işık Ekibi Abdullah Baştuğ (Işık Şefi)
Seslendirme Tuncer Aydınoğlu (Seslendirme Yönetmeni)

Firmalar

Yeşilçam Film (Yapım)
Vipsaş Post Production (Restorasyon HD)
Acar Film (Film Hazırlık)

Son Yorumlar (15)

performer avatar performer 17 Eylül 2017 23:04:07

9

tam bir atıf yılmaz kalitesi. filmde olayın yaşandığı dönemin hakim ve hekimleriyle de röportajlar yapılmış.

mathildacombative avatar mathildacombative 02 Ocak 2015 13:05:48

tarık akan denilince türk sinemasında akan sular durur devir değişti kendi de öyle ilk zaman öyle olsun mahçup delikanlı ah nerede evcilik oyunu bizim kız romantik filmlerini bırakıp canım kardeşim maden yol sürü acı dünya kaçak kanal adak filmleri g ibi akıcı filmler çevirdi bence tarık akan gelmiş geçmiş en sevilen oyuncudur ben çok seviyorum ben necla nazırı hiç oldum olası sevmem keşke onun yerine fatma girik oynasaydı daha iyi olurdu . turkan şoray fatma girik filiz akın mujde ar hulya koçyiğit gibi guzellerle oynadı her jön de ... şerif sezer zaten on numara bır kadın <3 Atıf Yılmaz zaten sınemanın gözbebeklerinden biridir huzur ıçınde yatsın feminizim filmlerini çoklaştırmıştır ıyıkı var sinema

benimsinema avatar benimsinema 24 Ağustos 2013 02:54:25

10

bu bir atif yilmaz filmidir...a dan z ye kadar herseyi güzel, biraz belgesel tadinda olsa bile... müzigin usatasi yalcin tura ayri renk katmis... tarik akanin sinema kariyerinde önemli yeri varmis bu filmin...necla nazirin az rolu olsada iyi... zaman inda gise yapmismi bilemicem

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 09 Mart 2012 20:16:03

10

Yaşanmış gerçek bir olayı filme konu alan biraz dini birazda drama türünde ilginç bir film. "Mümin" Tarık Akan zor şartlar altında Güneydoğu'da yaşayan biridir. Bir kızla kaçıp "Gülbahar" Necla Nazır'la terkeder ocağını çeşitli iş lerde çalışır. Hamallık,taş kırma vs. ağır gündelik işlerdir. Çukurova'da çalıştığı dönemde bir iftira sonucu hapise girer hırsızlıkla suçlanmıştır. Hapiste kalır namazını kılar,dini ibadetlerini yerine getirir. Hapisteyken kendi kendine bir adak dileme sözü verir. "Eğer doğacak çocuğu erkek olursa kurban edecektir". Bu inanç Mümine Hz.İbrahim(s.a.v) olayından etkilenmiş. Sağdan soldan büyüklerinden  duyduklarını bu geri kalmış inanca bağlamıştır. Nihayetinde çocuk doğar 40'ı çıkar ve usulünce çocuğunu Allah'a kurban eder kendince. Olayı öğrenen eşi Gülbahar bir feryat figan şeklinde Mümin tutuklanır. Olay basında medyada ülke genelinde büyük yankı bulur ve cani,canavar diye itham edilir. Uzmanlar tarafından tartışmalara yol açar ve Mümin idam istemiyle yargılanır. Fakat tam anlamıyla kesin bir sonuca mahkeme karar bağlayamayınca Mümin aftan dolayı beraat eder. Son derece ilginç olmakla birlikte birazda dini motifler ve batıl inancı konu almış bir film. Tarık Akan'ın çok olgun, sabırlı, kendini tamamen dinimize,Allah'a adamış. Namaz kılan,takkesini düşürmeyen insan rolünde oldukça iyi oynamış ve yakışmış. Rahmetli usta yönetmen Atıf Yılmaz yönetmenliğinde ve gerçek hayattan alıntı bir film olunca. Olayı film dışında düşünürsek oldukça ürperti verici bir hal alıyor gerçekten..

performer avatar performer 12 Ocak 2012 22:01:01

9

çok önemli bir film. arşivlenmesi gerekir.

Yuxel1907 avatar Yuxel1907 17 Kasım 2010 14:31:11

6

Tarık Akan'ın asker kaçağı olarak yakalandığı döneme rastlar. Film, Tarık Akan'ın askerde 10 günlük Bayram izniyle Hatay'da çekilen bir güzel bir film.

Yandex.Metrica