Duvar

9,06

( 51 kişi yorum yaptı )

Duvar

Sinema Filmi

1983

Bir Merkez Cezaevi: Ankara. Kadınlar ve erkekler, adli ve siyasi tutuklular, ve çocuklar, çocuk koğuşu: hapishanenin köleleri. Dördüncü koğuşun çocukları. Dördüncü koğuşun çocularının sefaleti. İşte koğuşun kırık camları, hırsızları, katilleri, terkil edilmiş çocukları... Ay... İncecik, kavun dilimi gibi ay.. umut ve özlem.. Şişko'nun, Şaban'ın ve diğer çocukların elleri Tanrıya doğru açılır. Derler ki, yeni ayı ilk gördüğünde dua eder ve dilek tutarsan, Tanrı bunları yerine getirir. Çocukların hepsi tek bir dilek tutarlar: 'Allah'ım, beni daha iyi bir hapishaneye yolla.' 'Beni de Allah'ım' Tüm çocukların dilek ve arzuları budur: daha iyi bi cezaevi. Buraya artık dayanamıyorlar. Şiddet, dördüncü koğuş'un angaryaları onları tüketmiş. Her şeyi kabul etmek zorundalar. Temizlik, mutfak işleri, kömür ve çöp taşıma, kısaca cezaevinin tüm angaryası onların eline bakar.. Dayak, baskılar.. Onlar gerçekten cezaevinin kölesidirler. Ancak umutları tükenmez. Başka bir cezaevine gitmeyi başarmalıdırlar...

Ekip

Yapımcı Catherine Lapoujade (Yürütücü Yapımcı)
Kurgu Sabine Mamou (Kurgu)
Yönetmen Ekibi Sefa Emet (Yönetmen Yardımcısı)
Kerope Bagla (Yönetmen Yardımcısı)
Fatoş Güney (Yönetmen Yardımcısı)
Ses Ekibi Serge Guillermin (Ses Kayıt)

Firmalar

Güney Film (Yapım)
Toplam İzleyici 125.712

Son Yorumlar (51)

performer avatar performer 27 Ağustos 2019 23:42:38

10

tahmin ediyorum ki filmdeki birçok argo sözcük yılmaz güney'in yıllarca filmlerinde sansür kuruluyla olan mücadelesinin bir dışa vurumuydu ayrıca yıllarca yattığı cezaevi ortamının ve mahkumiyetinin bir öfkesi de olabilirdi. bizim şimdi bayılarak izl ediğimiz o yeşilçam filmlerinin senarist ve yönetmenleri sansür kurulunun başındaki kurul üyelerinin verdiği kararlarla zar zor binbir sıkıntılarla film çekiyorlarmış.

performer avatar performer 25 Ağustos 2019 22:40:10

10

böyle kötü bir cezaevi ortamı sadece ülkemizde değil dünyanın birçok ülkesinde o yıllarda mutlaka var olmuştur. belki zaman zaman abartı ama belki de zaman zaman eksik anlatılmış bir hikaye olabilir. sonuç olarak evrensel sinema penceresinden bakıldı ğında belgesel tadında eşsiz bir film... filmde epeyce argo,küfür ve buna benzer sözlü ve görsel içerik bulunduğundan çocukların izlememesi gerekir... bu arada cezaevi anonslarındaki ses kulağım beni yanıltmadıysa yüksek ihtimal filmin yönetmeni yılmaz güney'in sesi, sonuç olarak dublajından kurgusuna her aşamada bulunan yılmaz güney burada bir şekilde sesi ile filme dahil olmuş.

K1imparatorlukk 03 Ocak 2018 10:04:40

9

Etkisinden kolay kolay çıkılamayan film. Gerçekçi demek bile yetersiz kalır. Yılmaz Güney 'in en müthiş filmidir.

MGUNAY avatar MGUNAY 28 Nisan 2016 15:50:42

10

Bu filmdeki olaylar elbette hayali senaryo değilidir. Gerçek olduğuna Ülkemizde yaşandığına eminim. Ama filmin yapımcılarının şu dedikleri devrim diyelim ki gerçekleşse bu olaylar bitecek mi? Hiç zannetmiyorum.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 23 Haziran 2015 18:21:51

8

Gerçekçi etkileyici bir anlatımı var filmin sürükleyici bir film biraz sert bir film daha sakin olsa bence daha etkileyici olabilirdi bir kızgınlık var filmde ama çok iyi yönetilmiş ve yazılmış bir film oyunculuklar iyi özelikle gardiyan caferi oynay an ahmet ziyrek çok iyi oynamış kısaca türünün en iyi örneklerinden izlemeye değer çok iyi bir film.

bysiirtli56 avatar bysiirtli56 13 Şubat 2014 22:56:32

10

etkileyici sürükleyici bir film.çoçuk koğuşu ele alınmış ama keşke büyüklerin koğuşunuda ele alan bir film yapsaydılar tıpkı buna benzer.

Yandex.Metrica